1. Ročník Petřkovská Everesting – 24 hodin strávených na Petřkovské hůrce

V termínu 15.-16.7. se ve Vysoké u Val. Meziříčí konal 1. ročník Petřkovská Everesting, což je sportovně charitativní akce. Kdy se opakovanými výstupy zdolává jeden kopec, tedy zmíněná Petřkovská hůrka. I když se jednalo o 1. ročník bylo možné soutěžit hned v několikati disciplínách: běh/chůze, jízda na kole a tzv. hybrid (kombinace kola i běhu). Do soutěže se zapojilo na 80 závodníků v různých kategoriích již od juniorů, jednotlivci ženy i muži, dvojce, týmy, měli jsme i speciální kategorie pro tzv. endoprotézy a „zralé víno“ – účastníci ročník 72 a zralejší nezapomněli jsme také ocenit i nejstaršího účastníka a děti. Akce je určena jak pro sportovce, kteří se chtějí překonat a vyzkoušet kolik výstupů zvládnou, tak pro osoby, kteří se chtějí zabavit pohybem a strávit příjemný čas v přírodě, s rodinou či známými v týmu nebo jako jednotlivec, každý výstup se počítá. Je hezké vidět zapojení a radost dětí, které se do výšlapu pustí, podaří se jim horu zdolat a v cíli na ně čeká odměna. Na konci byla vyhlášena i celoroční výzva Vytrvalec – největší počet výstupů na Petřkovskou hůrku za sledované období absolutní vítězkou v této soutěži se stala Nikola Štramberská z Palačova s 61 výstupy, v mužích zvítězil Martin Sváček z Brňova 49 výstupů. Soutěž je otevřena již na sezonu 2022/2023 výstupy se počítají od 18.7.2022 a je možné je zasílat (foto a záznam z aplikace) na .moc.liamg@gnitsereveaksvokrtep

Výstupy na hůrku byly po trase dlouhé 7,8km s cca 300m převýšením pro běžce a chodce a 8,3km taktéž s 300m převýšením pro cyklisty, obě trasy vedly po krásné přírodní stezce, lemované červencovou vegetací v plné síle, v noci byl k vidění i krásný krvavý měsíc. Akce byla sice vytrvalostního charakteru, ale zaznamenali jsme i běžecký traťový rekord, který v mužích pokořil Michal Poláček z Valmezu 37,10s a v ženách Nikola Štramberská z Palačova 44:24s.

Nejlepší vytrvalostní výkon v ženách jsme však zaznamenali od juniorky 17leté Zuzany Holeňové z Lešné, která předvedla 12 výstupů, umístění v kategoriích pak vypadalo následovně:Muži: 1. Tomáš David (Lešná/Brno) 15 výstupů, 2. Tomáš Žniva (Jasenice) 14 výstupů, 3. Radovan Valášek (Valmez) 7 výstupů, Ženy: 1. Nikola Štramberská (Palačov) 11 výstupů, 2. Daniela Cehlárová (Veselá) 11 výstupů (rozhodla rychlost 1. okruhu), 3. Lenka Ondrašíková (Ostrava) 10 výstupů, Dvojce: 1. místo v mixech a zároveň 1. absolutně se stali Aneta Pivoňková a Tomáš Petřkovský (Novojičínsko) s 22 výstupy, 2. místo absolutně a 1. ve dvojce ženy Pavlína Hrušková a Pavla Holeňová (Perná/ Lešná) 20 výstupů a 3. místo absolutně a 2. v mixech patřilo Heleně a Bohumilovi Pobořilovým (Hodslavice) 18 výstupů. V týmech se na 1. místě umístil tým z Nového Jičína, který Petřkovskou zdolával během, chůzí i na kole. Skvělý výkon taktéž předvedl opět Martin Sváček, kdy v kategorii hybrid projel okruh na hůrku 6x na kole a 4x jej proběhl.

Byli jsme svědky skutečně nevídaných sportovních výsledků, ale v rámci naší akce si najde místo opravdu každý nezáleží, zda vyjdeš 15x nebo jednou, jde o to přijít, zasportovat si, pobavit se o tom s rodinou nebo přáteli, něčím dobrým to zapít a podpořit dobrou věc.

Našimi výkony jsme se rozhodli podpořit činnost velmi záslužné organizace Lékaři bez hranic, vybírat bylo možné na místě do kasičky nebo pomocí online platformy darujme.cz

Autor závodu a reportáže : Ambasadorka Rozběháme Lešensko - Tereza Kopecká