Běhání v zimě? Aneb jak jí přežít aby mě běhání bavilo

Zima se k nám valí v plném proudu a pro běžce přichází "challenge" sezóny - zimní běhání. Pro plno z nás noční můra (brzké stmívání, do práce za tmy a z práce za tmy a pak ještě běhat?, nízké teploty a sem tam ten "lepkavý" bílý prášek) pro někoho zase období, které doslova miluje! Nejen že při pohledu na to, jak za oknem poletující vločky sněhu, musí nazout boty a vyběhnout, ale také může o víkendu hodit vše za hlavu a vyrazit na běžky, které jsou skvělým doplňkem k našemu běhání. Ostatní radši zůstanou doma, zapnou si televizi a své běhačky vytáhnou až s prvním teplým dnem.

Jak na to, abych přežil zimu a běhání se stalo zábavou?

V dnešní době je to vlastně hrozně jednoduché! Už skoro v každém větším městě, máte možnost si najít partičku nadšenců, kteří mají stejný cíl : zdolat zimu a užít si běhání! Pravidelné scházení se spolu s novými parťáky vám dodá šťávu a potřebnou motivaci. Tyto partičky většinou z radostí přiberou nové běžce (zapomeňte na frázi : "až budu mít pořádnou fyzičku, připojím se k vám - to byste také mohli čekat do konce léta) a z vlastní zkušenosti musím přiznat, že Rozběháme Česko přímo tyto nováčky pohltí a pak se lec-kdy stane, že poznáte tolik nových přátel, že v sobotu ráno místo lenošení si radši s nimi vyjedete na Šumavu na pořádnou tůru či v pondělí večer hledáte nový recept, který napečete na zítřejší ranní fresh.

běhání (21)

Běžecké partičky však pořádají "pouze" 1 x týdně výběhy. Proto nesmíte usnout na vavřínek a sem tam si jít také zaběhat sami (kdyť, co naběhám v zimě, to jako když na jaře najdu!).

Ale kdyť je venku zima!

"Budu nemocný" "Fakt musím, když tam sněží?" "Mám rýmu" "Ty jsi blázen" - asi jedny z nejčastějších výmluv, kdy to radši zabalíte a zůstanete doma či si zajdete do fitka. A právě to je ten okamžik, kdy děláte chybu! Ve fitku je sice teplíčko, ale představme si, že je tam spolu s námi dalších 30 a více lidí. Někdo si sem tam zakašle, vysmrká, "nedýchatelný" vzduch tomu také nepřidá a zazdí to jedinci, kteří neví, jak vypadá ručník a po jejich odchodu ze stroje to vypadá, jako kdyby tam vypotili cisternu.  No a dřepět doma, škoda mluvit!

 

Proč tedy si nejít radši zaběhat ven, i když je tam těch pár stupňů nad nulou, užít si čerstvý vzduch s lemujícími lesními pěšinkami za zvuku magické přírody a našeho dechu? Pokud budete běhat pravidelně, nejenom že zhubnete v zimě daleko rychleji, ale také si vaše tělo zvykne a přizpůsobí na okolí prostředí a vaše imunita naopak vzroste!

Jak se na to správně připravit ?

Asi všude na internetu najdete nejrůznější články, jaké oblečení pro vás bude to nejlepší. Já bych se rád pouze zaměřil na to, že nemusíte mít outfit za tisíce, stačí nám čepice, rukavice, tepláky - elasťáky, tenisky, triko s mikinou a hurá můžeme vyrazit. Plno z nás přímo trpí, když je při běhání nám teplo a tak je lepší si vzít místo 4 triček jenom tři. Nejdůležitější však je, nehledat výmluvy že nic nemám a vyběhnout!

Dalším důležitým faktorem je pravidelnost - už jste se připojili k sympatické partičce a běháte 1 x týdně. To je super, avšak aby si naše tělo zvyklo, je dobré běhat aspoň 2 - 3 x týdně. Nejlépe se domluvit se sympatickým klučinou, který se na mě usmál během mého prvního výběhu a když jsem nemohla, tak mě tam nenechal!

Posledním faktorem, jak přežít běžeckou zimu je - zpomalit, dát si oddech a dělat to, co mě baví! Zapomeňte na intervalové tréninky 2 x týdně a zpomalte. Nejenom že díky tomu, když přes zimu budete běhat "aerobní" dlouhé klusy na jaře budete rychlejší, ale i vaše tělo si odpočine. Jednou týdně si pak dejte nejlépe funkční trénink či nějaké intervalové běhání, ať nevyjdete úplně ze cviku.běhání (25)

Jaro je za dveřmi

Pokud přes to všechno jsme vás nezlomili a radši půjdete do toho fitka, tak mějte na paměti, že brzy se udělá to pravé počasí i pro vás a vy zas budete moci řádit lesy, silnicemi a městy! Pro ostatní, co však jdou do toho s námi, tak se hlavně toho nebojte a nenechte se odradit! Najděte si partičku běžců, pořiďte si nějakou tu čelovku, přizpůsobte oblečení a zpomalte. V neposlední řadě sledujte naší denní dávku motivačních obrázků, které vás najisto nakopnou!

Já vám přeji, ať zimní příprava je taková, jakou si představujete a rád se s mnohými potkám na běžeckých tréninkách které se konají po celé České republice i přes zimu! Kdyť co je hezčí, než vysmátá skupinka běžců, která si dá pořádně do těla a domů odchází s nabytými pocity?

Autor : Johny Alaskan