Dogfitness - cvičení na balančních podložkách

Přijde vám, že teď už ale vážně budete dělat ze svého psa „cirkusáka“ a „hopsání“ po balančních pomůckách je vážně zbytečná věc? Kdepak! Cvičení na balančních podložkách je nedoceněná záležitost, která umí divy! Uvidíte sami…

PREVENCE I REHABILITACE

Pejsek se na nestabilních plochách učí ovládat svaly, o kterých běžně ani neví. Zejména se jedná o svaly hlubokého stabilizačního systému, které jsou velmi důležité pro správné postavení páteře a pánve vůči sobě navzájem. Pokud tyto svaly nefungují správně, přebírají za ně „práci“ povrchové svaly, které ale nedokáží zajistit přesné nastavení v jednotlivých kloubech páteře, vznikají tak snadno blokády a svalové napětí. V ideálním případě jsou povrchové svaly a svaly hlubokého stabilizačního systému v rovnováze, čímž lze předejít spoustě problémů. O to se také snažíme řízeným cvičením psa na balančních podložkách.

Pokud už k nějakému problému došlo, pejsek je např. po ortopedické operaci a my ho potřebujeme v rámci rehabilitace naučit zapojovat všechny končetiny normálně, jsou nám různé balanční podložky obrovským pomocníkem. Vhodně zvoleným cvičením, při kterém pejsek zapojuje potřebné skupiny svalů, dokážeme rehabilitaci urychlit a následný pejskův pohyb velmi zkvalitnit.

JE TO SNADNÉ …

Ke cvičení můžeme dnes využít různé typy balančních pomůcek, ať jsou to čočky, půlčočky, míče, pěnové podložky… Cvičit můžeme vlastně kdekoliv, kam se s pejskem pohodlně vejdeme a na cvičení máme klid. Pejsky cvičení zpravidla velmi baví, minimálně kvůli pamlskům, kterými je motivujeme!

… POKUD JE PÁNÍČEK ZODPOVĚDNÝ A PROŠKOLENÝ

I zdánlivě tak jednoduchá věc, jakou cvičení na balančních podložkách je, má svá důležitá pravidla a úskalí, která je třeba znát, abychom pejskovi neublížili. Za prvé je důležité vědět, pro které pejsky cvičení NENÍ vhodné:

  • pro psy s nevyšetřenými zdravotními obtížemi
  • pro psy se zjištěnými nestabilitami páteře
  • pro psy, kteří mají nařízený klidový režim
  • pro březí feny cca 3 týdny před a po porodu
  • pro štěňata do 8 měsíců věku (do té doby je vhodný jen trénink propriocepce, zkoumání nových povrchů, nikoliv řízené posilování)

Další pravidla cvičení na balančních podložkách se týkají hlavně bezpečnosti:

  • pejsek by měl být alespoň 2 hodiny po krmení
  • 1 den před / po závodě cvičení vynecháme
  • před každým cvičením je nutné zkontrolovat balanční podložku, zda je vše v pořádku
  • z okolí místa, kde cvičíme, odstraníme všechny ostré předměty
  • NIKDY necvičíme s pejskem na kluzkém povrchu (lino, plovoucí podlaha,…)

TAK CO, ZKUSÍTE TO?

Pokud jste se rozhodli se svým pejskem cvičení na balančních podložkách vyzkoušet, určitě je vhodné kontaktovat někoho, kdo vám poradí s výběrem vhodných pomůcek (nejen dle velikosti pejska) a ukáže vám, jak na to. Jen páníček, který si je jistý tím, co dělá a ví, že to dělá správně, přenese svůj klid na psa a může takové cvičení povýšit na další aktivitu, která stmeluje a prohlubuje vzájemný vztah. Jako poslední výhodu takového cvičení na balančních pomůckách bych snad jen zmínila fakt, že je to pro pejsky docela makačka a v deštivých nevlídných dnech, kdy zrovna vážně procházku nezvládnete, si pejska kvalitně unavíte doma během pár minut.

Vilma3

Vilma2

Vilma1

Kateřina Boháčová

Spokojené ocásky – Rehabilitace a masáže psů

tel. 724 853 943

www.spokojeneocasky.cz

spokojene ocasky