On Cloudventure Peak - Ďábelsky bílé trailovky?

Napadlo by vás někdy koupit si bílou botu do terénu? Mě určitě ne, a tak když jsem dostala poprvé do ruky nové On Cloud Venture Peak rozhodně mne zaujaly.  Měla jsem již v tu dobu zkušenost s jejich předchozím modelem, který mi byl skvělým parťákem na svižné běhy do přírody, a tak jsem byla více než zvědavá co z testování vzejde.

Pojďme se tedy blíže podívat na tyhle botky.

Technické parametry a popis od výrobce :

Běžecké boty On Running CLOUDVENTURE PEAK s proměněným vzhledem. CLOUDVENTURE PEAK patří ke sportovním botám, s nimiž Vás nezaskočí žádné počasí. Nová generace legendárního modelu byla vytvořena pro běh ve velmi náročném, dokonce i kamenitém horském terénu. O vysokou přilnavost k podloží se stará speciální vrstva podrážky, Missiongrip™. Sebejistotu a menší obavy z uklouznutí tak získáte i při rychlém pohybu v členitém terénu. Součástí podrážky je patentovaná technologie Speedboard, zajišťující maximální stabilitu i při rychlejším běhu. Technologie Speedboard napomáhá při pohybu nohy vzhůru a zároveň chrání nohu při běhu na nerovném podloží různé tvrdosti. Syntetická pěna Zero-Gravity se stará o amortizaci otřesů, vznikajících při dopadu nohy na zem. Chrání Vaše klouby a šlachy před opotřebováním. Boty se stanou vynikající volbou pro nadšence off-roadového běhání.

Typ došlapu: neutrální

Určení boty – trialová závodní

Rok uvedení na trh – 2019

Hmotnost: 260 gramů (US 8,5/M)

Drop: 4 mm

Mé první dojmy:

IMG_20190830_092912_HDR

Boty vynikají hned po prvním vklouznutí svou pohodlností a přizpůsobivostí noze ,ostatně to je typické pro všechny Ony – nazout a ihned vyběhnout.  „Ponožkovému “ typu boty dávám velký palec nahoru, stejně tak materiálu svršku, který zůstal prakticky stejný jako u jejich předchůdce, změnila se pouze barva. Materiál je pružný, tenký, beze švů,  a tak bych se botu nebála vzít i bez ponožky. Nečekejte však žádnou membránu - na zimu tedy určitě nazujete pouze na svižnější výběhy bez zbytečného postávání, zato rychle schnou a v létě lehkost zajisté oceníte. Pochválit musím i pevnost materiálu svršku, ač se jeví jako jemný a tenký, i na předchozích peakách prokázal velmi dobrou odolnost vnějším vlivům a nohu dobře chrání. Co se velmi změnilo je podrážka. Potěšil mě krok vstříc lepšímu gripu a podrážka boty již vypadá mnohem více jako u klasických trailovek. Patní část je opatřena čtyřmi většími obláčky pro odtlumení, na bříškách se nachází dalších 5 promyšleně rozestavěných obláčků,ve zbytku podrážky naleznete klasické protiskluzové špunty ve tvaru šipek. Dokonalý černobílí design boty dokreslují detaily jako například vymakané kovové části loga značky u dírek na tkaničky. Pata je ze stran stabilizována pevnějším materiálem a stejně tak je chráněn i obvod nohy.

První běhání v nových Peakách:

Lepší grip byl znatelný ihned (ne že by předchozí peaky nevyhovovaly), dovoluje ještě rychlejší seběhy, běh do kopce bez podkluzování i výborný odpich, který je ale botám On Cloud vlastní, také díky technologii Speedboard. Boty vám dodávají pocit lehkých nohou a energie v každém odrazu. Podrážka je zároveň na závodní botu velmi dobře tlumená a to bez ztráty rychlosti.  Co mě naopak již při prvním dojmu nepotěšilo, jsou nově větší obláčky na patě. Při prvních kilometrech se neustále snažila přijít na ideální došlap a byla jsem nejistá. Při běhu většinou dopadám spíše na bříška a boty mi najednou nedávali takový kontakt se zemí a pocit stability, na který jsem zvyklá například od Salming Elements. To ale chtělo jen trochu zvyku.

Svršek je i při běhu nesmírně příjemný a lehoučký, krásně se přizpůsobí tvaru nohy a nijak ji nesvírá. To jsem ocenila ihned, protože v opačném případě mě okamžitě začínají brnět prsty a trnout klenba.  Noha je však zároveň dobře chráněna ze stran před kameny nebo větvemi. Přizpůsobivý svršek ale naopak neoceníte při běhu po šikmém terénu ( představte si například šikmý přeběh sjezdovky), nebo při ostrém probíhání zatáčkou, kdy naopak nedá noze dostatečnou oporu a cítila jsem,  jak mi v botě lehce sjíždí do strany. Takový terén ale nepotkáte často a tento pocit jsem zaznamenala pouze při canicrossu, ostatně nic, čemu nepomůže lepší styl běhu a posílení kotníků a core.

Jak si dokáží poradit s terénem? Aneb o pár desítek kilometrů později.

Ač se jedná o závodní trailovky, jsou překvapivě měkké a pohodlné, a tak vám hravě odpustí i četné přeběhy po tvrdém a tlumení zvláště ocení canicrossaři. I podrážka se zatím jeví schopná vydržet i sem tam tvrdší povrch bez rychlého ošoupávání vzorku.  Boty jsou stavěné především na alpský, kamenitý, těžký terén, ne tolik na blátivé kluzko. To ale pozná spíše běžec z trochu horší stabilitou ( jako jsem já). Honza, který testoval boty rovněž a to ve velmi náročném závodě Tropheé des Montagnes v Savojských alpách při canicrossu s velkým silným psem, zhodnotil grip i v kluzkém terénu jako výborný a stabilitu boty si chválil v jakémkoli počasí. A co bílá barva? Překvapivě i po několika  blátivých bězích vypadají dobře, troufnu si říci lépe nežli předchozí oranžový model.

Plusy/ mínusy

+ komfort, pohodlnost, přizpůsobivost

+ vzhled – jsou zkrátka neodolatelně krásné a originální!

+ výborný odpich, doslova dodají energii do každého kroku

+ nízká váha!

+ grip na kamenitém horském terénu

+ příjemný svršek

+ „ponožkový“ typ nazouvání

+ tlumené bez ztráty rychlosti

- možná si budete muset zvyknout na nevšední podrážku na patě

- menší držení v pohybu nohy do stran– dáno příjemně pružným svrškem

- vyšší cena

cloudventure_peak_2-fw19-white_black-m-g5.png 

 

OTESTUJ JE NA VLASTNÍ KŮŽI