Virtuální benefiční běh pro Ligu vozíčkářů: Společný úspěch, který zlepší naši fyzioterapii

Sportovat a zároveň pomáhat, to byla filozofie Virtuálního benefičního běhu pro Ligu vozíčkářů. Cílem bylo vysportovat 150 000 Kč na podporu rehabilitace s odborným fyzioterapeutem pro osoby s fyzickým a kombinovaným postižením. Výtěžek nakonec předčil všechna očekávání a zastavil se na neuvěřitelné částce 459 064 Kč.

Krásných 291 864 Kč  se vyběhalo a nachodilo přes portál Rozběháme Česko a dalších 167 200 Kč přišlo od ligových firemních partnerů, jejichž zaměstnanci se do běhu zapojili.
Virtuální charitativní běhy realizuje iniciativa Rozběháme Česko. „Naše nezisková organizace Rozběháme Česko, z. ú. v projektu www.MYTEPORAZIME.cz nabízí veřejnosti možnost porazit své výmluvy, pohodlnost, nekomfort. Když nás Liga vozíčkářů jménem paní Lenky oslovila, cítila jsem, že TADY to bude správně. Tušila jsem, že s Ligou po boku se nám povede lenost a výmluvy porazit. A to se povedlo hojně,“ popisuje začátek spolupráce paní Zdeňka Kamišová, která má virtuální běhy v Rozběháme Česko na starost.

Běh se uskutečnil od 22. 3. do 28. 3. 2021. Jarní počasí a pomoc hendikepovaným přilákala 1 622 sportovců, kteří zdolávali osobní výzvy. „Vytyčila jsem si metu 35 km. Občas byly chvilky, kdy jsem si říkala, že to nezvládnu, ale nakonec se to povedlo,“ řekla nám o své účasti běžkyně Lucie Hájková.

Sportovci si mohli vybrat z několika kategorií: běh, chůze, dogtrekking a caniscross. Nechyběla ani kategorie ZTP.  Do této kategorie se nahlásilo 18 žen a 9 mužů. Skvělé je také, že se do běhu zapojily mládežnické sportovní týmy.

Efekt přátelského zápolení byl vidět i u zaměstnaneckých týmů společností, které Ligu dlouhodobě podporují. Nejlepší z nich byla společnost COMDATA. Do běhu se zapojilo 132 jejich zaměstnanců, kteří byli rozděleni do týmů dle jednotlivých poboček a společně naběhali 5 171 km.

Své týmy měla i Liga vozíčkářů. Zapojili se jak klienti rehabilitace, tak i zaměstnanci. Někteří z nich na podporu běhu natáčeli video společně s fitness trenérem Peterem Milčákem. Autorkou tohoto videa je Vlasta Piskačová (vojteska.cz).  Video je plné pohodové atmosféry a radosti z pohybu. „Když mi bylo smutno, pustila jsem si video, které Liga natočila. Úsměv kluka na vozíku, který maká se zdravými cvičenci a usmívá se odněkud zevnitř sebe sama, mi pomohl načerpat dobrou náladu,“ říká paní Zdeňka Kamišová z Rozběháme Česko.  Akce zaujala běžce napříč celou republikou. Účastnili se sportovci například z Plzně, Ostravy i Berouna. Do všech koutů naší země putoval také ligový merch. Při jeho rozesílání pomáhaly zaměstnankyně Pavlína, Andrea a Marta, za což jim patří velký dík.

Závodníci se mohli účastnit také několika soutěží o hodnotné ceny, které věnovaly společnosti Vasky, Vinařství VICAN a Tierra Verde.
O ceny a vítězství však nešlo. Nejzásadnější byla pomoc rehabilitaci pro osoby s tělesným i kombinovaným postižením.

„Kromě krásného výsledku ve formě financí jsem si já osobně odnesla řadu krásných příběhů, které jsem mohla komunikovat s některými běžci a chodci. Někdy si stačilo přečíst, proč se závodníci do akce zapojili (Důvod výzvy). Poznala jsem zapálené organizátorky, které motivovaly celé skupiny dalších nebo jednotlivce, kteří se účastnili i za opravdu špatného počasí. Pro nás jako organizátory je to skutečná radost, když vidíme, jak akce původně na papíře ožívá, a tahle akce opravdu “jela”.

Ráda bych vyzdvihla neuvěřitelné nasazení paní Lenky Uldrijanové. Milé, profesionální, empatické a přesto s neuvěřitelným tahem na branku. S Lenkou po boku se budeme těšit na další akce s Ligou,“ říká paní Kamišová.

Díky skvělému výtěžku se klienti rehabilitace Ligy vozíčkářů mohou těšit nejenom na zvýhodněné balíčky terapií, ale především na speciální pomůcku Redcord Workstation, zařízení závěsného typu, určeného pro komplexní terapii klienta a pohybové cvičení.

Autor : Liga vozíčkářů