Innogy Winter Run Brno 2020

Winter Run se stává mým oblíbeným závodem. Zažil jsem všechny brněnské ročníky a pokaždé tu padají rychlé časy na ideálně rovinaté trase. Je to ideální závod pro někoho, kdo s během začíná a chce si zkusit zazávodit beze strachu, že by doběhl poslední. Tohle se Vám na Winteru nestane. Zažil jsem první ročník s celkem 200 závodníky, letos startovalo na každou trasu pro dospělé běžce přes 300 lidí. Slušný nárůst i přesto, že počasí zdaleka nepřálo – byl -1°C, cyklostezka místy namrzlá a kdo se na 8 km trati zdržel déle než 35 minut, tomu už začalo i sněžit. Termínově se závod kryl jen s 24hodinovkou na Lysé hoře, což je jiný level. Ale i tam mají vytrvalci z Rozběháme Břeclav své zastoupení.

K horolezecké stěně Komec v Komárově přijíždíme zrovna ve chvíli, kdy se na stupně vítězů na 800 m staví mladá vítězka z Lanžhota a hned za ní stříbrná mikulovská běžkyně. Gratulujeme. Pak se jdeme podívat na start 4 km, kde se do první řady staví Mirka a nakonec nás překvapí ještě rychlejším časem, než na který jsme ji tipovali. Na poslední chvíli vidíme dobíhat i holky ze STG Břeclav, které se 11:25 registrují, 11:27 jsou u úschovny a 11:28 už se řadí na konec startovního pole a výstřel v 11:30 tak stíhají. Ani nervózní nakonec nebyly. Čeká je jeden rovinatý okruh na asfaltu, trošku namrzlé cyklostezky a jeden dost namrzlý klouzací most přes Svratku. A na konci už je během chvíle ověnčují dobrovolníci medailí s namodralým ledním medvědem. V cíli čeká také čaj (s rumem), energeťák, (jak jinak než ledová) voda, spousta tatranek nebo závinů.

Než první várka závodník doběhne, dávám si štrúdl, Dee kafe a jdeme se převléct ze zimních bund do všeho běžeckého, co jsme si přivezly, protože zima je opravdu vlezlá. Závod je pro diváky atraktivní, protože jsme se několikrát otáčeli do protisměru, a tak nás mohl doprovod několikrát vidět, nejen při proběhnutí cílem. Nezáviděl jsem dobrovolníkům, stát v tom mrazu na místě u vody nebylo nic extra, někteří se podle toho i tvářili. Ale většina se snažila. Navzdory hlasům ze startovní lajny se nakonec klouže jen betonový povrch mostu přes Svratku, držím se raději zábradlí a bezpečně se dokloužu na druhou stranu i za cenu ztráty náskoku. Po prvním kole jsem držel tempo těsně pod 4 minuty na km, druhé kolo už mi tolik nejde. Z TOP 10 jsem se ve druhém kole trochu propadl, ale nebylo kam se hnát. Ivetu v obou kolech potkávám na stejném místě, běží jen kus za mnou a dle očekávání si doběhla pro stříbro ve své kategorii. Závodní premiéru na Winteru v Brně si odbyli i oba Benadovi, kousek za nimi doběhl Miloš Křešťák a hned za ním taky Denisa. Čekáme na teplý čaj a jdeme se rychle převléct do suchého. I nám se na krku houpou medaile s povedeným ledním medvědem, tentokrát bílým.

A dojmy? Organizátoři jsou zkušení, stejná agentura pořádá po celé republice Night Runy, Zombie Runy, Christmas Runy nebo Neon Runy. I přes nárůst lidí nejsou nikde extra velké fronty, v kavárně u lezecké stěny to odsýpá, přibylo míst k sezení uvnitř a úschovna se přesunula ven pod krytou zahrádku. Přibyly i toitoiky venku, takže žádné velké čekání ani na registrace, ani na zmíněnou úschovnu. V zázemí i na trati je dost fotografů, kteří zvěční každého závodníka. Ve startovní igelitce číslo s čipem, časopis RUN, sojový suk, sušenky a klíčenka, vzorky šamponů. Co se ale úplně v průběhu posledních 2 ročníků z Winteru úplně vytratilo, jsou stánky sponzorů. Žádné pojízdné kafe, žádné dezerty, čelenky, kompresky, čepice Ice Dress (ačkoliv byly na FB propagovány). Dokonce ani maskota ledního medvěda nebylo při závodech dospělých vůbec vidět. Škoda, mnozí by se rádi vyfotili.

Naše výsledky:

800 m:

1. Renáta Tučková (Lok. Břeclav) - 2:28

2. Adéla Fojtová (Lok. Břeclav) - 2:29

4 km:

Miroslava Tučková – 20:19 minut (9. žena v kategorii)

Jitka Havlová – 26:09

Iva Sítková – 26:54

Ludmila Nešporová – 32:34

8 km:

Martin Daneš – 32:30 minut (9. muž v kategorii)

Iveta Brachtlová – 35:08 (3. nejrychlejší žena a 2. ve své kategorii)

Martin Benada – 44:32

Petra Benadová – 46:20

Miloslav Křešťák – 47:37

Denisa Danešová – 48:20


Za Rozběháme Břeclav - Martin Daneš