Nevíte si rady s výběrem sedáku? Poradíme vám!

Běželi jste někdy se psem s vodítkem v ruce? Není to úplně pohodlné, že? Pojďme se podívat na zoubek SEDÁKU, vychytávce, která vám dokonale zpříjemní sportování s vaším psem.


Sedák je nezbytnou součástí výbavy každého běžce se psem a dogtrekkaře. Není vůbec k zahození na běžné venčení - pokud chcete mít volné ruce. Používáme ho i při skijöringu - tedy při běžeckém lyžování se zapřaženým psem.

JAKÉ MÁME DRUHY SEDÁKŮ?

IMG-20200806-WA0009Trekkingové sedáky

Svou stavbou se trekkingový sedák vyhýbá oblasti kyčlí a táhne trochu výše. Je to proto, aby při chůzi, kdy chybí letová fáze, nezpůsoboval rotaci pánve a vás nebolela kyčle a záda. Neměl by ale rozhodně být nastavený tak vysoko, že by vás táhl za bedra - správné umístění trekkingového sedáku vidíte na fotce. Tyto sedáky jsou bohatě vypolstrované, mají různé kapsičky a často také praktické vychytávky jako odepínatelné nohavičky, nebo různé odpružené části. Pro běh se moc nehodí, protože se pod polstrováním pravděpodobně zpotíte i v zimě a můžete nastydnout. Běžecké sedáky mají navíc pro běh lépe uzpůsobenou konstrukci. Pokud chodíte delší výlety se zapřaženým psem a jen občas se jdete proběhnout, tak si bohatě vystačíte s trekkingovým sedákem. Pokud více běháte a občas vyrazíte na kratší výlet, pravděpodobně vám postačí lehký canicrossový sedák. 

ns-1250_newSkijöringové sedáky

Se psem na běžkách doporučujeme jezdit výhradně skatovým stylem (bruslením). Je to plynulejší, můžete se lépe “svézt” za psem na lyži a ostatní běžkaři nebudou prskat, že jim váš pejsek ťape do stopy. Sedáky na skijöring připomínají zezadu síťové “kalhotky”. Svou konstrukcí však zajišťují rozložení tahu po celé pánvi, nikam se neposunují a umožní vám pohyb nohou do stran. V zimě se v síťovaných kalhotkách nemusíte bát, že byste se potili více, nežli je příjemné. Hlavně začínající běžkaři velmi ocení, že si pomocí sedáku mohou hezky korigovat psa před sebou. Pokud vyrazíte na lyže se psem jen párkrát do roka pro radost, a nebo nepatříte mezi náročné, určitě si vystačíte s canicrossovým sedákem.

Canicrossové sedáky

Jsou přímo uzpůsobené pro běh se psem a my si nyní pořádně rozebereme všechny, které najdete u nás v obchodě.


JAK BY MĚL SEDÁK SPRÁVNĚ SEDĚT? A JAK SI VYBRAT SVÉHO FAVORITA?

Nepohodlí, bolavá záda, věčné popotahování, zaříznuté popruhy nebo přetáčení? Nic z toho by se vám se správně padnoucím a správně nastaveným sedákem nemělo stávat! 

Sedák by měl být lehký a při běhu byste o něm neměli ani vědět. Tah by měl jít vždy pocitově za celou pánev, jako kdybyste si představili, že vám někdo položil dlaň na zadek a tlačí vás při běhu kupředu. Tah byste nikdy neměli cítit na bedrech. Žádný sedák na trhu není dokonalý a žádný nesedí každému. Je proto vždycky dobré, mít možnost si sedák vyzkoušet v akci a rovnou jej porovnat s jinými. Nejlépe za odborného dohledu u nás v Běžeckém centru.

Snažte se moc nekoukat na cenu - cena není ukazatelem kvality - každému zkrátka sedne jiný, podle požadavků i podle typu postavy. 


Než začnete vybírat, pomůže vám odpovědět si na následující otázky: 

  • Budu běhat se psem střídavě na volno / v tahu? Táhne můj pes konstantně, nebo občas táhnout přestane? 

Pokud nemáte doma extra zapáleného tahouna nebo psa při výbězích často pouštíte i na volno, je dobré se zaměřit i na pohodlnost sedáku při běhu bez psa. Například minimalistický lehoučký klasický opasek od Nonstopu v tomto vyniká. Pokud máte rádi jednoduchost a koukáte po trochu příznivější cenovce, určitě vás bude zajímat novinka od ManMatu.

  • Jak velkého mám psa / jak velkou sílu dává do tahu? 

Čím větší tahoun, tím budete hledat vypolstrovanější sedák, který nikde netlačí a dobře rozkládá tah. Naopak pro vás asi nebude tak důležité větrání nebo váha. Pro běh se silným psem je doslova stvořený sedák I-dog Canyon, s bezkonkurenčním polstrováním a rozložením tahu. Určitě zde zaujme své místo také Canix belt nebo sedák Musher Spartan, který unikátně rozkládá tah. Novinka od ManMatu má rovněž skvěle vypolstrovanou část, která zajišťuje přenos tahu. 

  • Běhám i v létě?

Pokud běháte v létě opravdu hodně, hledejte lehký odvětraný sedák! Minimalistické sedáky značky Nonstop, novinka od ManMatu či Musher Spartan, jsou všechny složené jen z pár dobře umístěných popruhů a v létě vám rozhodně překážet nebudou.

  • Budu se o svůj sedák s někým dělit / půjčovat ho?

Koukejte se, jak moc náročné je sedák nastavit. V tomto jasně vede sedák Musher, který nastavíte 3 jednoduchými pohyby během několika sekund.

  • Chci sedák používat na více sportů? 

Pravděpodobně nejvíce multifunkčním sedákem na trhu je klasika od ManMatu. Tento sedák můžete použít na vše od dogtreku přes canicross až po skijöring. Nevýhodou je jeho náročné nastavení, které ne každému vyhovuje, je třeba ho vyzkoušet. Pokud převážně běháte a občas vyrazíte na nějaký kratší dogtrek nebo se psem na běžky, určitě vám postačí váš canicrossový sedák.


CHCETE VĚDĚT VÍCE?

Podívejte se na Náš velký test sedáků, kde jsme pro vás porovnali náš sortiment a vypíchli u každého produktu jeho hlavní přednosti a pár slabin. ČTĚTE VÍCE ZDE

NAKONEC PÁR TIPŮ, JAK OTESTOVAT, ZDA SEDÍ

Když se vám sedák dostane poprvé do ruky, ne vždy ho můžete jít vyzkoušet rovnou v terénu se psem. Jak ale zjistit, který je ten pravý?

  1. Co nejlépe si jej nastavte - k tomu by vám měla pomoci krátká videa u každého z nich.
  2. Zkuste si v sedáku udělat dřep, párkrát povyskočit - neměl by nikam cestovat.
  3. Připněte k sedáku vodítko a poproste pomocníka, aby se šel s vámi proběhnout - nechte ho, aby s vámi trochu smýkal do zatáček - tím zjistíte, zda se vám sedák nepřetáčí. Zaběhněte pár krátkých rovinek. Vnímejte, zda vám je sedák ve všech situacích pohodlný.
  4. Zastavte se a poproste pomocníka, aby zatáhl za vodítko do všech stran i lehce pod úhlem, jako kdybyste chtěli vybíhat do kopce. U toho zkuste s vysokými koleny lehce přešlapovat na místě a hýbat nohama různými směry - sedák by se neměl nikam posunovat.
  5. Pokud psa během tréninku pouštíte na volno, nebo vám místy netáhne, zkuste popoběhnout se sedákem jen tak na sobě.

 Jestliže prošel celou touto zkouškou, je velká pravděpodobnost, že to bude ten pravý.  


Pokud Vás článek zaujal a chtěli byste vědět více, rozebrali jsme vám všechny sedáky z našeho sortimentu v článku Vybíráte sedák na canicross? Porovnali jsme pro vás náš sortiment , který je doplněný i o názorná videa.

 

Článek pro vás napsala:

Markéta Myslivcová

- Markét vybírá, ladí a testuje veškerý náš sortiment

- Čtvrtým rokem se věnuje poradenství a prodeji canicrossového vybavení

- Není položka v našem portfoliu, ke které by vám neřekla přesně proč zde má své místo, a kterou by Markét, Gina, nebo někdo z plzeňské canicrossové skupinky neotestoval.

- Organizuje veřejné canicrossové tréninky, kurzy a soustředění pod hlavičkou Rozběháme Česko

-  Organizuje běžecké a canicrossové eventy pod hlavičkou Rozběháme Česko