Před dvěma roky Jirka běh nemusel, nyní organizuje Novojičínský půlmaraton

Je s podivem, kolik různých motivací k běhu může člověka potkat. Některé jsou prozaické, chci shodit, chci natrénovat fyzičku, chci si odpočinout…

Jirka žije v malebném městě Nový Jičín v podhůří Beskyd a prožívá opravdu zajímavý běžecký příběh. Ještě v roce 2015 by ho ani nenapadlo, že by měl někdy dobrovolně běhat. Maximálně tak za pachatelem trestného činu nebo přestupku, pokud bude na útěku, pracuje totiž, jako ředitel Novojičínské městské policie.

Zásadní změna nastala, když Jirkovi onemocněli rodiče. Máma mu umřela po 3 měsících od zjištění zhoubného nádoru a tátovi se stav den za dnem horšil. Každý druhý den se střídal se sestrou v nemocnici, aby tátu povzbudili. Nelehké období plné stresu potřeboval nějak překonat. Napadlo ho, že zkusí běh v přírodě. S počátku lehce 3 km, za dva týdny už zkusil kilometrů 5. V den, kdy nejel do nemocnice, byl běhat. Během prvního měsíce shodil 4 kg. Řekl o běhání otci, který tomu nechtěl věřit. Věděl, že jeho největší láska jsou vysoké hory nikoli běh. Takto fungoval půl roku a naběhal přes 500 km. Váha letěla o další 4 kg dolů. Začalo si toho všímat okolí.

„V den, kdy tátovi nebylo zrovna úplně fajn, jsem mu slíbil, že vylezu na pořádný kopec, a že jednou uběhnu maratón.“ Říká Jirka Klein.

Za pár dnů na to, den před Štědrým dnem otec zemřel. Běhat však Jirka nepřestal, po dalších dvou měsících si cvičně zaběhl svůj první půlmaraton. Čas žádná sláva – 2:07:00. Při svých bězích potkával další a další běžce a rozhodl se vytvořit komunitu s tímto koníčkem. Inspiroval se u Rozběháme Česko a založil skupinu Rozběháme Nový Jičín. Parta se dodnes schází každý čtvrtek a společně již odběhali 68 výběhů a několik víkendových a nočních akcí. Společně si zaběhli letní Olomoucký půlmaraton a také podzimní v Budapešti.

V druhé polovině roku 2016 začal kromě běhu víc trénovat i silově, zapojit cvičení Tabata, TRX, kruhové tréninky a nachodit s 30 kg batohem 250 km po Beskydech. To vše, aby se v polovině listopadu 2016 vydal splnit první polovinu slibu. Odletěl do Jižní Ameriky, kde se pokusil vystoupit Argentinskou cestou na nejvyšší činnou sopku světa Ojos del Salado – 6893 m. Po náročném několikatýdenním putování stanul na vrcholu prvního prosince 2016 ve 13:00 hod. Zpět se vrátil bez 8 kg svalové hmoty, unavený, ale šťastný.

Hned v lednu se mu ozvali z projektu Sportisimo hvězdy, kde mu nabídli účast v této akci. Přijal a nyní dál šiří mezi „své“ Novojičínské běžce vše, co se dozví od profesionálního trenéra.

„Několikrát jsem zaznamenal povzdech mezi běžci, že na Novojičínsku není pořádán, žádný silniční půlmaraton. Když není, tak ho udělám.“ Řekl nám Jiří Klein

Na začátku roku 2017 se spojil s kamarádem Danem a spolu začali závod ve svém volném čase organizovat. V současné době je již jisté, že se po několikaměsíční dřině závod uskuteční 23.9.2017. Veškeré informace k závodu lze nalézt na stránce www.novojicinskypulmaraton.webnode.cz. Elektronicky se lze registrovat do konce prázdnin. Počet účastníků je omezen na 350 běžců. Nebude chybět cílová medaile a afterparty v místním klubu.

Druhou polovinu slibu hodlá Jirka splnit v roce 2018 na Pražském mezinárodním maratonu.

Články o Jirkovi :

http://ostrava.idnes.cz/straznik-zdolal-nejvyssi-sopku-ojos-del-salado-f5c-/ostrava-zpravy.aspx?c=A161220_2293962_ostrava-zpravy_woj

http://www.rozhlas.cz/ostrava/publicistika/_zprava/na-vrcholu-jihoamericke-sopky-ojos-del-salado-zavlaly-praporky-novojicinskych-obci-vynesl-je-tam-sef-strazniku-jiri-klein--1690519