REPORTÁŽ: Běžíme proti Demenci - Kolín 1/7 2020

Vážení přátelé,

ve středu 2. září 2020 jsme v Kolíně zahájili už druhý ročník Běhů proti demenci. Tato akce je součástí „happeningu“, známého jako Den bez paměti, jehož cílem je šířit povědomí o Alzheimerově nemoci a demenci – a také si zaběhat.

Během minulého ročníku jsme objevili zvláštní přírodní zákon: jakmile začneme chystat Běhy proti demenci, čeká autoservisy v našem okolí práce přesčas. A letošní zahájení se neslo v dobrém duchu předchozích akcí: tažný velbloud typu Pajero (ve službách společnosti Dementia) si vybral právě středeční ráno, aby oznámil selhání brzdového systému. Na to pohotově zareagovala Škodivka borců z Rozběháme Česko a vyhlásila generální stávku.

Ale problémy jsou prý od toho, aby se překonávaly, a kde jinde uplatnit tuto zásadu spíš, než při akci, zaměřené na běh a zároveň na boj s Alzheimerovou chorobou? Tak jsme zjistili, že jezdit se dá i bez brzd a místo vyhořelé škodovky lze s trochou štěstí narychlo pronajmout multivan.

Královské město Kolín nás přivítalo nádherným babím létem a u informačního stanu Dementie, který jsme vztyčili na Karlově náměstí, se vystřídalo mnoho zájemců. Někteří si přišli jen popovídat (od jedné laskavé paní jsme se dozvěděli zajímavosti z historie města), jiní sebrali odvahu a vyzkoušeli si test paměti, který napoví, zda krátkodobá paměť funguje, jak má, nebo je vhodné navštívit lékaře.

Zatím se však na startovní čáře u mostu v ulici Brankovická chystal samotný běh. Postavili jsme druhý stan, mistr zvukař začal ladit aparaturu jak před koncertem Iron Maidenů a kolem se shromažďovali dychtiví běžci a běžkyně s potomky i čtyřnohými závodníky. Běžeckou show uváděl moderátor Tomáš Fíla a akci slavnostně zahájil pan místostarosta Michal Najbrt, který pronesl uvítací řeč a ocenil snahu přítomných „změnit něco k lepšímu.“ I my oceňujeme přístup pana místostarosty a celé kolínské komunity – je vidět, že jim opravdu leží na srdci kvalita života všech občanů.

Pomyslný startovní výstřel zazněl chvilku po šesté a peloton běžců vyrazil na tříkilometrovou trasu podél Labe, jehož hladina jiskřila odlesky podvečerního slunce. Stezka byla důkladně vyznačená, to abychom předešli ztrátám v řadách soutěžících, a jako zpestření čekala známá soutěž, podporující trénink paměti: série fotografií na určité téma, zájemci si mohli podle svého naturelu vybrat mezi obrázky květin, běžeckých bot a automobilů.

Všichni šťastně dorazili. I dnes nás překvapilo, jak rychle dokáží dobří běžci překonat vytyčenou trasu – s trochou nadsázky lze říci, že poslední startující si téměř mohli po pár skocích kolegiálně plácnout s prvními doběhnuvšími. U cíle zněla vítězná fanfára a koordinátorka běhů Gabriela udělovala dřevěné medaile v podobě flashdisku s barevnou stuhou.

Na závěr přišlo triumfální vyhlášení vítězů v kategorii mužů, žen i dětí, a ve zvláštní kategorii paměťových testů. Vítězové si vysloužili dlouhý potlesk.

Tak Kolín opět zabodoval, první běh letošního ročníku byl velmi úspěšný – startovalo sto jedenáct lidí – ale ještě důležitější je, že ani hrozící morová rána nedokázala uhasit zápal běžců a družnou, bezprostřední atmosféru celého setkání.

Velice děkujeme všem účastníkům, Městskému úřadu Kolín za skvělou spolupráci při vyřizování nutných povolení, podporu při zajištění a propagaci akce, i osobní účast na trati v osobě pana místostarosty. Dále děkujeme panu Malíkovi za možnost zajistit pro všechny běžce pitný režim, i všem, kdo nás jakkoliv podpořili a pomohli s organizací. Bez Vaší vstřícné obětavosti by naše akce nebylo možné uskutečnit.

Těšíme se na viděnou, možná už příští středu v Kutné Hoře?

Autor: Ondřej Frühbauer