REPORTÁŽ: Šlápli jsme do toho a „Rozběhali Litoměřicko“

I v této nelehké době je možné být aktivní a posílit svůj imunitní systém. Ukázalo se, že Litoměřice aktivní jsou! Ve druhé polovině října se tým z Litoměřic a okolí zapojil do celostátní výzvy „Rozběháme Česko“, která podporuje zdravý životní styl, pohyb, posílení imunity a pozitivní mysl. Vznikla jako reakce na zrušené závody a tréninky větších skupin z důvodu vládních opatření. Tým „Rozběháme Litoměřicko“ čítal více než 60 běžců, kteří společně, byť každý sám, sbírali běžecké kilometry do společné výzvy. Tým se v rámci Česka umístil na 9. místě z přihlášených 393 týmů. Celkem účastníci uběhli 4970 kilometrů, což je v přepočtu na osobu 80,1 kilometru. Čtvrté místo běžci obsadili ve výzvě mezi městy.
„Jsem neskutečně pyšná na lidi z Litoměřic a okolí, kteří denně běhali pro společnou výzvu. Jsou tu i tací, kteří mají na svém kontě přes 200 kilometrů! Byl to nádherný způsob, jak být spolu, ale přesto každý sám, případně ve dvou. Vznikla úžasná energie, podpora, lidé posouvali svoje hranice a osobní výzvy. Někdo uběhl první maraton, někdo se znovu začal hýbat, jiný běhal každý den a měl radost z pravidelné aktivity. Každý z nás do toho dal to, co mohl. Ve skupině na facebooku jsme sdíleli své fotky či úspěchy, a to vše motivovalo běžce další,“ vzpomíná zpětně a s nadšením ambasadorka Helena Kotová, která vede skupinu Rozběháme Litoměřicko již tři roky. Je nadšenou běžkyní se zálibou zejména v terénních bězích na delší vzdálenosti. Povoláním je psychoterapeutka a sociální pracovnice, běh a další pohybové aktivity má jako relaxaci a balanc při jejím psychicky náročnějším zaměstnání. Běh a pohyb v přírodě zároveň vnímá jako velký benefit pro duševní zdraví každého člověka.
Iniciativě „Rozběháme Česko“ předcházely od prvního říjnového dne společné výběhy v rámci „Dnů zdraví“ pořádané městem Litoměřice a podporované facebookovým profilem „Litoměřice Srdcem“, do nichž se zapojilo přes 50 zájemců. Uskutečnily se akce jako „Canicross“, „Uběhni s námi svůj 1. (kilo)metr“, „Klasika kolem Ohře“, „Trail – krásy v okolí Litoměřic“, „Výhled na Litoměřice“, „Kolem klenotu Plešivce“ a „Rozběhni se s námi!“. Společné výběhy poté bohužel ukončila epidemie. „Děkuji všem běžcům, kteří se zapojili a společně si dodávali energii a motivaci,“ nostalgicky uzavírá Helena Kotová.
Běžecká aktivita tím ale nekončí. Přidat se do skupiny může každý běžecký začátečník či nadšenec i v těchto dnech. Informace najdete ve facebookové skupině „Rozběháme Litoměřicko“, na instagramu „rozbehame_litomericko“ či webové stránce celé myšlenky - www.rozbehamecesko.cz.

Autoři : ambasadoři Rozběháme Litoměřicko