Runštejn 2020

V neděli 4. 10. 2020 se v krásném prostředí Rabštejnského údolí uskutečnil již 2. ročník charitativního běžeckého závodu Runštejn.
Závod proběhl ještě před vyhlášením nouzového stavu a zavedením restriktivních opatření, přesto jsme jako organizátoři kontaktovali Krajskou hygienickou stanici v Ústí nad Labem ke konzultaci organizačního zajištění v návaznosti na epidemiologickou situaci.

Do poslední chvíle jsme neměli jistotu, že se závod opravdu uskuteční. Pokud ne, šla by veškerá několikaměsíční práce vniveč. Jsme velmi rádi, že i vzhledem k okolnostem, se závodu nakonec zúčastnilo 314 aktivních závodníků, což je jenom o 45 méně, než v loňském roce. V dětských kategoriích startovalo 124 nadšených malých závodníků, v rodinném běhu 88 účastníků a na start hlavního závodu na 5km se postavilo celkem 102 závodníků.

A protože se jedná o závod charitativní, tak i v letošním roce veškerý výtěžek ze startovného a dobrovolných příspěvků účastníků a diváků putuje na pomoc konkrétní osobě. Letos jsme prostřednictvím partnera závodu spolku Andělé bez křídel,z.s. mohli podpořit Kryštofa B.

Zde bychom si dovolili použít citaci z poděkování Kryštofovi maminky Petry B.: „Kryštof je 17-ti letý klučina, kterému byl ve třech letech diagnostikován nízkofunkční autismus. Představa většiny lidí o autismu je taková, že autista sedí někde v koutku, houpe se ze strany na stranu a je zcela ponořen do svého světa. Ve skutečnosti je pravda taková, že s autistou se nikdy nudit nemůžete. Nikdy nevíte, co vás čeká a každý den je jiný. Jestliže naše rodina něčím netrpí, pak je to stereotyp. Každý den je jako jízda na dlouhé a divoké vlně s nejistým závěrem, buď ji ustojíte, nebo se v ní vykoupete. Kryštof potřebuje doma i ve škole nepřetržitý dozor a pomoc se zvládáním, pro nás, triviálními úkoly, jako je obléci se, umýt si ruce, vyčistit si zuby. Doma se o něho staráme „na střídačku“, kdo je zrovna doma a není ve škole, v práci nebo někde jinde. Každé dopoledne již pátým rokem Kryštof navštěvuje školu Nativity, kde jsme našli po otřesných předchozích zkušenostech azyl a výbornou asistentku Týnku. Jelikož Kryštofovo školní docházka letos končí a již nemá nárok na asistenta hrazeného státem, jsme nuceni hledat jinou cestu financování Týnčiny asistenční práce, která činí 20.000,- Kč měsíčně. Pokud se rozhodnete pro podporu ještě jednoho roku Kryštofovo školní docházky, budeme rádi a děkujeme. Pro lidi stižené autismem je pobyt mimo domov, v rámci socializace, velmi důležitý.“

Určitě Vás zajímá, jak to dopadlo. Výtěžek ze závodu v celkové výši 28.100,- Kč byl předán zástupcům spolku Andělé bez křídel,z.s. a bude použit na úhradu nákladů na zajištění osobní asistence pro Kryštofa. Jak jste se dočetli ve vyjádření Kryštofovi maminky, jedná se o pomoc, kterou rodina nezbytně potřebuje.

Děkujeme za podporu městu Česká Kamenice. Jako zajímavost uvádíme, že pod startovním číslem 1 startoval i starosta města pan Jan Papajanovský a vůbec si nevedl špatně, doběhl s krásným časem. Zároveň osobně dekoroval vítěze jednotlivých kategorií.

Mnohokrát děkujeme i všem ostatním partnerům a sponzorům za podporu v této nelehké době, velmi si Vaší pomoci vážíme. Díky Vám jsme mohli zorganizovat závod na vysoké úrovni, s hodnotnými cenami pro vítěze a bohatou tombolou pro všechny závodníky, ale hlavně a to je úplně nejdůležitější, přispět na dobrou věc.

Započali jsme přípravy a těšíme se na další ročník Runštejn 2021.

Výčet všech partnerů a sponzorů závodu naleznete na FB stránce závodu: www.facebook.com/Run%C5%A1tejn-106710297374052

Autor : Tým Rozběháme Kamenici