Z běhu proti demenci - 6/12 Dobříš

Šestý Běh proti demenci odstartoval ve středu 19.6. u brány Anglického parku na Dobříši. Věnován byl paní Jaroslavě, celoživotní turistce, které Alzheimerova nemoc vzala vzpomínky, ale nedokázala ji připravit o smysl pro humor a dobrou náladu.

Běhu předcházel Den bez paměti, informační akce na Mírovém náměstí, kde stál stan organizace Dementia a zájemci se mohli dozvědět důležité informace o Alzheimerově chorobě a sami otestovat svou paměť podle základních diagnostických dotazníků. A protože běh je prokazatelně funkční prevencí demence, přesunuli se účinkující posléze do parku a přichystali vše potřebné k akční části programu.

I přes předbouřkové dusno a vražedný úpal se začali nezdolní běžci shromažďovat už hodinu a půl před startem, plánovaným na šestou. Trenér Honza z organizace Rozběháme Česko dorazil rovněž s předstihem, což mu umožnilo předvést další ze svých talentů: ošetřoval natažené svaly a šlachy kulhajících běžeckých veteránů za pomoci barevných pásek, připomínajících indiánské válečné malování. Kombinace modré a žluté vypadá zvlášť efektně.

IMG_0060

Po krátkém uvítání se Honza ujal vedení rozcvičky a shromážděným předvedl úžasnou show, při které se skvěle bavili. Jen fakt, že tahle rozcvička bude náročnější než běh samotný, dodal samozřejmě až po jejím skončení. Dokonale rozcvičeni a v dobré náladě se tedy běžci shromáždili u startu a na povel vyrazili tak rychle, že fotograf málem nestačil zaujmout pozici.

Tříkilometrová trasa vedla zámeckým parkem, kolem zátoky Huťského rybníka a dvou studánek. Abychom spojili příjemné s užitečným (i když těžko říct, co je co), byl samotný běh zpestřen ještě testem paměti. Po trase jsme rozmístili deset fotografií květin, běžci měli rostliny poznat a zapamatovat si jich co nejvíc. Po doběhu pak bylo na každém, aby si podle seznamu na nástěnce sám zhodnotil, jak uspěl.

Všichni účastníci dorazili do cíle, někteří borci si trasu dali pro jistotu dvakrát. K dispozici byla opět várnice chladné vody a bedna umytých jablek. Na závěr se všichni vyfotografovali; počet účastníků se tentokrát pohyboval těsně pod šedesát.

Před akcí i po doběhu prováděla zdravotní sestřička zájemcům vyšetření cukru, tlaku a saturace, aby měli sportovci přehled o vlivu běhu na své tělesné schránky.IMG_9710

Všem účastníkům děkujeme za pomoc a za to, že překonali únavu všedního dne a kromě účasti přinesli i spoustu dobré nálady.

Dále patří náš dík i Městskému úřadu Dobříš za skvělou spolupráci při vyřizování potřebných povolení, společnosti Colloredo-Mannsfeld za umožnění konání akce v Zámeckém parku, Městské policii Dobříš za ochotnou pomoc při zajištění místa pro stan na Mírovém náměstí, Informačnímu středisku Dobříš za poskytnutí vody pro všechny běžce a také místnímu hrdinovi, který nám pomohl, když nám před odjezdem začalo stávkovat auto. Děkujeme!