PŘIPRAVME SE NA 1. CANICROSSOVÝ ZÁVOD

Chystáš se na svůj 1. canicrossový závod a nevíš co tě čeká? Co si vzít s sebou? Co nacvičit? Jak trénovat? Pojď se s námi podívat na pár tipů a už se nemusíš ničeho bát.

CO BUDEŠ POTŘEBOVAT ZA VÝBAVU?

Společné běhání si užijete naplno teprve tehdy, kdy ani jednoho z vás nebude nic tlačit, škrtit ani dřít. BUDEŠ POTŘEBOVAT: padnoucí postroj, sedák, odpružené vodítko, kvalitní trailovu obuv (bez hřebů)


Správně padnoucí postroj:

Pro tah používáme pokud možno dlouhý postroj, který nejlépe rozloží tah. Výběr správného postroje je tak trochu alchymie. Každý pes je jiný a vždy je nejlepší nechat si poradit od někoho, kdo má s výběrem zkušenosti a zabývá se více než 1 značkou postrojů. Na trhu je hned několik značek a typů kvalitních postrojů, určených pro tah a tak je skutečně z čeho vybírat.

Doporučit můžeme značky Dragrattan, ManMat, Non-stop dogwear i Zero DC.

Na obrázku můžete vidět příklad, jak by měl postroj správně sedět, na jednom z mnoha dostupných postrojů - Dragrattan postroj R

Sedák

Pro běžce je nutnou součástí výbavy canicrossový sedák. Těch opravdu pohodlných na trhu není tolik a tak výběr nebývá až tak náročný. Sedák by měl vždy soustředit tah na pánevní oblast, nikdy ne za bedra, proto doporučujeme sedák s “nohavičkami”, která zabraňují jeho vysunutí a drží ho na správném místě. Sedák by měl být vzdušný a lehký. Na Dogtrekking/výlety se psem se často používají trochu jiné sedáky než na canicross, které mívají i kapšičky. 

Naše tipy pro canicross: sedák Non- Stop dogwear, Sedák ManMat

Vodítko

Pro canicross hledejte pružné vodítko s délkou 2 metry v nataženém stavu. Karabina by měla být lehká, z kvalitního materiálu a měla by být pouze na 1 straně - na straně u psa. U běžce se vodítko k sedáku uchycuje nejlépe na smyčku a nebo pomocí speciální vypouštěcí karabiny. 

Náš tip: vodítko Nonstop dogwear, vodítko ManMat, vypouštěcí karabina Nonstop dogwear

NA TRÉNINKY, SOUSTŘEDĚNÍ A ZÁVODY JE DOBRÉ VŽDY PŘIBALIT:

Pro pejska: misku s vodou, kanystr s čistou vodou, houbu nebo hadr (v případě teplého počasí), očkovací průkaz, obyčejné vodítko, desinfekci/základní lékárničku (kdyby náhodou), něco k ochucení vody - například malou konzervu, nebo některý ze speciálních drinků (Mamut pre run), dle počasí i bundičku pro udržení tepla po doběhu.

Pro sebe: vodu, svačinu, boty na přezutí, čisté oblečení na převlečení

CO BYSTE MĚLI MÍT NACVIČENÉ NEŽ-LI POPRVÉ VYRAZÍTE NA ZÁVOD?

Před prvním startem na závodech je dobré vyrazit na canicrossový trénink nebo výběh se zkušenejší dvojicí. Trénink slouží k nácviku různých situací, se kterými se setkáš na závodě. Naučíš se, jak tvůj pes reaguje v novém prostředí, kolem cizích psů a budeš lépe předvídat jeho chování. Dostaneš prostor ke zdokonalování.

  • Trénujte bezpečné a bezkontaktní míjení s ostatními - Psi by na sebe neměli při míjení reagovat. Než tuto dovednost přivedete k dokonalosti, je lepší pohlídat si zkrácením vodítka.
  • Nauč se následovat stopu psa - vždy běž ty i pes na stejné straně cesty. Nikdy se nesmí stát, že pes běží na jedné straně, přes cestu je vodítko a ty běžíš na straně druhé. 

  • Nauč psa rozlišovat, kdy se pracuje a kdy je volná zábava - Postroj/připnutí vodítka znamená práci, ne venčení, kamarádění, čichání. Puštění na volno/sundání postroje znamená volnou zábavu, hru, socializaci, venčení...

  • Buď důsledný

  • Nezapomeň chválit a odměň svého psa radostí z běhu.

Vaše společné běhání by nemělo být o přetahování a rozepřích, ale naopak o souhře s parťákem.

Časem se propracuješ k takové souhře, že ti bude pes vybírat nejlepší stopu, nebude zastavovat u kaluží, mine druhého psa a nechá předběhnout absolutně bez povšimnutí. Z prudkého kopce ti půjde na povel za paty, na povel zrychlí, zpomalí, přeskočí na druhou stranu cesty, chce to ale čas a spoustu hodin tréninku.

JAKÉ POVELY MŮŽEŠ SVÉHO PSA NAUČIT?

V canicrossu používáme povel VPŘED, BĚŽ nebo GO, kterými začínáme práci v tahu, nebo určujeme rovný směr běhu.  STUUJ těsně před zastavením a stranové povely - musheři použivaní GII (doprava) a HOOO (doleva). Ty můžeš ale vybrat co ti je blízké.

Při výběru povelů vždy pamatuj na to, aby slova byla od sebe intonačně snadno rozeznatelná a nejlépe jednoslabičká, aby se ti snadno říkala i při náročném běhu. Pamatuj na důslednost a vždy používej stejné povely ve stejné intonaci. Vybrat si můžeš i 1 - 2 slůvka pro označení, že pes provádí povel správně (například ANO, DOBŘE, ŠIKOVNÝ) i to pomůže k rychlejšímu sladění a snazší komunikaci. Nezapomeň psa v počátcích radostně chválit, když vše plní tak jak má.

JAK POSTUPOVAT PŘI PRVNÍCH KRŮČCÍCH?

V první řadě je nutné podotknout, že jakékoli canicrossové krůčky patří do lesa nebo na louku na měkkou cestu.

Někteří psi mají drive do běhu a tahání už tak nějak v sobě a ve chvíli kdy nasadíte postroj a připnete vodítko, táhnou jak zběsilí. U takových je nutné se soustředit především na udržení jejich vrozené motivace a takzvaně "nepřetrénovat". Neběhat monotónně, ale měnit a hledat zajímavé a příjemné trasy, zařazovat do tréninku rychlejší úseky i odpočinek a tréninky protahovat velmi postupně. Trénovat Sílu, rychlost a vytrvalost. Nikdy byste neměli končit trénink s unaveným ba dokonce vyčerpaným psem. Trénovat budete také společnou souhru, ovladatelnost, předbíhání a povely.

Druhá skupinka psů musí tahání teprve přijít na chuť. V začátcích je proto lepší mít při ruce zkušenější dvojici, od které budou moci tak trochu "odkoukávat" co a jak a čerpat drive. U takových psů je velmi duležitá mitovace jak z vaší strany, tak od ostatních psů tahounů. Je důležité, jakmile se pes rozeběhne a začne táhnout (ať už je to třeba za druhým psem, nebo za pomocníkem) vždy radostně chválit a spojit tah s povelem vpřed (go nebo běž). Zbytek je již pak stejný jako u psů "vrozených tahačů"

MUSÍTE MÍT “NABĚHÁNO"?

Před samotným závodem je důležité, aby byl pes v dostatečné fyzické kondici. Samotný závod by nikdy neměl být více, než na co je pes zvyklí z vašeho společného běhání. Například. Pokud ses registroval na 3km závod, v tréninku by neměl být problém zvládnout i o fous víc. Pamatuj, že nové vjemy, nové prostředí a cestování přidá závodu na intenzitě. Důležitá je i psychická příprava a socializace - pes by měl být zvyklí na cestování, ostatní psy i dav lidí. 

JAK SI PORADIT S TEPLÝM POČASÍM?

S příchodem teplejšího počasí na jaře pozoruj, jak na něj pes reaguje. Využij každé oteplení k aklimatizaci, vyraz na vycházku, zkrať vzdálenost, na které obvykle trénuješ v tahu a nech psa pomalu si zvyknout, než vzdálenost začneš zase prodlužovat.

Každý pes snáší teploty zcela jinak a jinak je vnímá na jaře i na podzim. Některý se přehřeje v 10 stupních po 1 kilometru, jiný zvládne ve 20 stupních uběhnout i delší trať. Některý pes včas zvolní, jiný bude pracovat dokud nepadne.

V teplém počasí můžeš namočit srst psa pro zvýšení odparu vody z povrchu těla (Pozor, aby bylo namočení účinné, musí se voda dostat až na kůži psa!) Dbej na dostatečnou hydrataci před závodem/tréninkem.  Některým psům je lepší nabízenou vodu trochu ochutit, aby jí vypili. Pes by neměl pít poslední 1- 2 hodiny před startem a neměl by pít více, nežli 15 ml/ 1 kg váhy.

ZÁVĚREM

Těch pár tipů v tomto článku by vám mělo pomoci zorientovat se v začátcích a vyrazit na váš 1. canicrossvý závod připravení. Můžete se těšit na další články, které se budou konkrétněji věnovat například tomu, co vás čeká v Den D na závodišti.

Letos jsme pro vás připravili v rámci canicrossového seriálu Leskros kategorii SUPER ZOO MŮJ 1. ZÁVOD / SERIÁL, kde vás čeká zkrácená trať a oddělený start od "profíků" tak, abyste si mohli vše v klidu a bez nervů vyzkoušet. Tak se budeme těšit třeba na startu! :-)

Chtěli bychom popřát mnoho zdarů do canicrossových začátků! 


Závody

Články o canicrossu

MŮJ 1. VIRTUÁLNÍ ZÁVOD - KRÁTKÝ NÁVOD

16.3.2020
Extrémní doba si žádá průbojné nápady, a tak se nám blíží historicky 1. Rozběháme Česko virtuální závod! Všichni jsme pilně trénovali, těšili se a motivace je najednou ta tam! Nevíme co nás čeká, řítíme se do neznáma, na mnohé z nás padá strach a nejistota. My se ale nedáme! #myteporazime a přijdeme na jiné myšlenky :-) tak krok po kroku - jak na to? Jak bude probíhat virtuální závod? Jak mají vypadat zasílané výsledky? Co přesně v nich budeme hledat/kontrolovat? Co nesmí chybět? Jak správně vybrat trasu a jak/čím změřit výsledek? Krok po krokuu tě nyní provedeme virtuálním závodem o...

PŘIPRAVME SE NA 1. CANICROSSOVÝ ZÁVOD

17.2.2020
Chystáš se na svůj 1. canicrossový závod a nevíš co tě čeká? Co si vzít s sebou? Co nacvičit? Jak trénovat? Pojď se s námi podívat na pár tipů a už se nemusíš ničeho bát. CO BUDEŠ POTŘEBOVAT ZA VÝBAVU? Společné běhání si užijete naplno teprve tehdy, kdy ani jednoho z vás nebude nic tlačit, škrtit ani dřít. BUDEŠ POTŘEBOVAT: padnoucí postroj, sedák, odpružené vodítko, kvalitní trailovu obuv (bez hřebů) . Správně padnoucí postroj: Pro tah používáme pokud možno dlouhý postroj, který nejlépe rozloží tah. Výběr správného postroje je tak trochu alchymie. Každý pes j...

On Cloudventure Peak - Ďábelsky bílé trailovky?

15.10.2019
Napadlo by vás někdy koupit si bílou botu do terénu? Mě určitě ne, a tak když jsem dostala poprvé do ruky nové On Cloud Venture Peak rozhodně mne zaujaly. Měla jsem již v tu dobu zkušenost s jejich předchozím modelem, který mi byl skvělým parťákem na svižné běhy do přírody, a tak jsem byla více než zvědavá co z testování vzejde. Pojďme se tedy blíže podívat na tyhle botky. Technické parametry a popis od výrobce : Běžecké boty On Running CLOUDVENTURE PEAK s proměněným vzhledem. CLOUDVENTURE PEAK patří ke sportovním botám, s nimiž Vás nezaskočí žádné počasí. Nová generace lege...

Borské dvojičky 2019 běželo přes 100 týmů | Výsledky, fotky

7.10.2019
Běh jako týmový sport? A ještě k tomu si skvěle zatrénovat? Tak vznikla myšlenka Borských dvojiček. Od nultého závodu jsme přidali dětské dvojičky a v posledních ročnících se zapsali i canicrossaři. Princip nadále zůstal stejný - běžet v týmu s dalším 1 parťákem. 5. ročník nám přinesl asi nejideálnější podmínky, které jsme si mohli přát. Pro dopolední canicrossové dvojičky pod mrakem, okolo 7°C s postupným oteplováním pro děti až vykouknutí sluníčka na královskou disciplínu běh. 10. hodinou odstartovaly běžci se svými psími tahouny. Samotné canicrossové starty po 5 týmech jsou velko...

Canicrossová výbava

Non-stop vodítko s amortizerem 2 m

Vodítko s amortizérem skvěle poslouží všem, kteří se psem běhají nebo chodí na výlety
769 Kč
Možnosti:
769 Kč
Do 2 dnů u vás doma

Dragrattan postroj R

Pravidelně rozkládá tah a umožňuje maximální rozsah přední končetiny a lopatky.
1 190 Kč
Možnosti:
Dragrattan postroj
1 190 Kč
Do 2 dnů u vás doma

Non-stop sada Canicross + dárek

Sada obsahuje to nejdůležitější, co potřebujete pro Canicross (běh se psem) od firmy Non-Stop
3 949 Kč
Možnosti:
Non-stop postroj - velikost
3 949 Kč
Do 2 dnů u vás doma

Canicrossový sedák Nonstop

Pokud rádi chodíte nebo běháte se psem, potřebuje opasek, který respektuje jedno velmi důležité pravidlo. Tah vede pod těžištěm a nenarušuje tak přirozený pohyb.
1 490 Kč
Možnosti:
Velikost
1 490 Kč
Do 2 dnů u vás doma