Ambasadoři canicrossu Rozběhávají nová místa!

O víkendu proběhl již druhý workshop staň se ambasadorem canicrossu, díky kterému jsme přivítali do našeho týmu čtyři nové ambasadorky. Pojďme se podívat na to, jak takový workshop probíhá a co musí znát každý ambasador canicrossu, aby mohl organizovat společné výběhy pod hlavičkou Rozběháme Česko.
Našim cílem je šířit zdravý a bezpečný canicross, proto každý náš ambasador vstupuje do týmu dvacetičtyřhodinovým workshopem, kde získá důležité znalosti pro organizaci společných výběhů z teorie i praxe.

Ambasador v první řadě motivuje lidi ve svém okolí, organizuje společné výběhy a tvoří komunitu, není to tedy trenér, je ale schopen upozornit člena skupiny na možné chyby, rozpoznat nepadnoucí vybavení a nasměrovat na odborníka. Jeho úkolem je naplánovat výběh tak, aby byl v souladu s wellfare psů a psi si z něj neodnášeli zlozvyky, ale naopak dobré návyky. 

Vedle školení ambasadorů jsme vytvořili i systém školení trenérů canicrossu. Každý ambasador se tak může vzdělávat a získat tak certifikát trenéra. Více o vzdělávání ZDE 

CO BYLO SOUČÁSNÍ NAŠEHO WORKSHOPU?

Začali jsme v pátek večer pohodovým povídáním o Rozběháme Česko a naší myšlence. Seznámili jsme se s plánem na sobotu a definovali jsme si kdo je Ambasador canicrossu a co by měl znát.

V sobotu brzy ráno jsme se sešli ještě než se udělalo horko na vzorový canicrossový výběh. Začli jsme úvodním povídáním o organizaci výběhu - na co si dát pozor, jaká pravidla si ve skupině nastavit a jak nastavit průběh výběhu tak, aby si z něj psi odnášeli správné návyky. Následovala společná rozcvička při které se účastníci nejen rozhýbali, ale zároveň si i zvedli náladu. 

Po rozcvičce jsme se vydali na společné proběhnutí se psi. Ukázali jsme si pár cvičení, která se dají zapojit i do pohodových výběhů a výběhy tak trochu okořenit. Na našich výbězích nesmí nikdy chybět bezkontaktnost mezi psi, ohlašování jakéhokoli předbíhání, rozcvičení psů a důkladné vychození psů po výběhu. S ambasadory jsme se ale učili i základy správného předbíhání, rozbíhání a zastavování na povel a stranové povely. Protože bylo i ráno relativně teplé počasí, ukázali jsme si, jak se dá přispůsobit výběh při vyšších teplotách. 

Po doběhu jsme se důkladně vychodili se psi a ukázali si nejjedndušší cviky z protažení.

Odpoledne nás čekalo povídání u kávy o organizaci společných výběhů a péči o psího sportovce. Znovu jsme si shrnuli co vše by nemělo chybět na výběhu. Důkladně jsme prošli, jak by měla sedět canicrossová výbava - především jak se pozná správně padnoucí postroj. Našim cílem není, aby ambasdadoři uměli vybrat padnoucí postroj, ale aby rozpoznali, zda sedí jak má a případně doporučili výměnu. Velkým tématem byly i nástrahy teplého počasí - kdy ještě canicrossový výběh lze udělat a kdy je již lepší jít na procházku. Popsali jsme si i jak včas rozpoznat nastupující přehřátí psa a co v případě přehřátí (ne)dělat. Důležitým tématem byl i pitný režim psa. Nezapomněli jsme ani na základní nastavení zátěže - tedy jak naplánovat délku  výběhu v souvislosti se složením skupinky a čím se při plánování náročnosti řídit. V neposlední řadě jsme si i vydefinovali, jak by měl vypadat vhodný povrch pro canicross.

Teorie nám dala pořádně zabrat, ale tím jsme ješte skončit nemohli. Canicross totiž není jen o psech, celou polovinu týmu přeci tvoří běžec a na toho rozhodně nesmíme zapomínat! Následovala tedy nalejvárna základů zdravého běhu a regenerace. S trenérem Honzou Bielikem si skupinka vyzkoušela například opilého zombíka, ale i prvky správného rozcvičení a další vychytávky.

Po zdravém běhu čekal účastníky testík, který spíše ověřil, že jsme nic důležitého nevynechali. Po něm jsme již konečně přivítali do týmu čtyři nové ambasadorky - Hanka Němečková se stane důležitou posilou do týmu Canicross Plzeň, Kamča Hrbáčová posílí tým v Praze, Hanka Polenová bude nově rozběhávat Horažďovice a Vendula Řádková rozběhá Chrudim.

Toto ale nebyl první takovýto workshop. Na začátku roku jsme rozběhli naši činnost v canicrossu na plné obrátky, od té doby již běháme na dvaceti místech v republice.Zajímá tě, na jakých? Koukni na seznam našich komunit, třeba najdeš nějakou poblíž. Canicrossové Komunity Rozběháme Česko

Canicross Praha s Dankou Lakatošovou a Kamčou Hrbáčovou
Canicross Ústí nad Labem s Karin Strakovou
Canicross Benešovsko s Lenkou Pařízkovou
Canicross Loučeň s Terkou Váňovou
Canicross Hradec Králové s Alžbětou Košťálovou
Canicross Vysočina s Luckou Badalíkovou
Canicross Olomouc s Verčou Dudkovou
Canicross Zlín s Radkou Janovskou a Anet Dvořáčkovou
Canicross Přerov s Vojtou fryčem a Honzou Vybíralem
Canicross Valašsko s Alešem Havránkem
Canicross Plzeň s Markét Myslivcovou a Háňou Němečkovou
Rozběháme Mělník s Terkou Krestovou
Canicross Jindřichohradecko s Katkou a Denisou Fülsackovou
Rozběháme Strakonice s Julčou Kunštovou
Rozběháme Horaždovice s Hankou Polenovou
Rozběháme Chrudim s Vendy Řádkovou
Canicross Beroun s Hankou Budišovou a Petrou Vlaskákovou
Canicross Brno s Luckou Červenkovou
Canicross Kralupy nad Vltavou s Bárou Jarošovou
Rozběháme Jaroměř s Dian Vávrovou a Adél Škvrnovou