Botičky pro psy

Pes manekýna nebo správně vybavený sporťák?
Už se vám někdy stalo, že si váš pes sedřel polštářek, zatrhl drápek, stoupl na střep nebo zranil prst a vy jste kvůli tomu museli psa na domácím klidovém režimu? My v takovém případě saháme po oblíbeném pomocníkovi - Psích botičkách, díky kterým se můžeme  něco dříve vrátit k tomu, co nás baví nejvíce.

Botiček na trhu naleznete opravdu nepřeberné množství, ve sportu se využívají ze dvou hlavních důvodů a není jimi móda! Jako prevence a nebo při léčbě zranění.

BOTIČKY JAKO PREVENCE

Botičky můžeme použít jako prevenci zranění při tréninku na méně vhodném povrchu, kdy ochrání polštářky před odřením například na perku, štěrku nebo kamenech. Je ale třeba si uvědomit, že botičky chrání pouze mechanické poškození polštářků - tedy povrch je nesedře jako smirkl a nevytvoří na nich puchýře. Nechrání však šlachy ani klouby a tak by se rozhodně neměli stát každodenním tréninkovým pomocníkem a řešením tvrdých cest v tom krásném lese, co mám za barákem.

KDY PREVENCI ANO

 • ZÁVODY -  Vyrážíte na důležíté, vzdálené, oblíbení závody, ale nejste si jisti, zda bude povrch na trase vhodný pro vašeho psa po celé délce a nechcete riskovat zranění? Mezi příčiny, které pořadatel ani při tom nejpečlivějším výběru tras neovlivní mlže patřit například mráz nebo sucho, kvůli kterému je trasa tvrdá, a mohli se na ní místy vytvořit i tvrdé ostré hrudky, nebo nečekaná rekonstrukce lesácké cesty.
 • VYJÍMEČNĚ TRÉNINK - z podobného důvodu - mráz, sucho, část trasy vede nevhodným terénem.
 • PŘEMRZLÝ/OSTRÝ SNÍH - Byť může být sníh měkký, tak jeho ostré krystalky dokáží i během několika stovek metrů rozedřít packy mezi prsty do krve, v takovém případě preventivně nazouváme tenké látkové botičky. Zkušení závodníci dokáží tento ostrý sníh snadno poznat, pokud si nejste jistí, někdy je lepší dát raději botičky zbytečně nežli vůbec. INDIKACE - včera tálo, dnes mrzne, vezměte do hrsti sníh - je tvrdý, hrudkatý nebo je to prašan?
 • PO ZRANĚNÍ - doléčili jste zrovna zraněnou packu, ale nechcete riskovat, že se zranění hned na prvním tréninku obnoví? Polštářek například ještě nemusí být po léčbě dostatečně pevný a může být náchylnější, v takovém případě botičku klidně dejte - vyplatí se to.
 • DLOUHÝ VÝLET DO HOR - Na dlouhé výlety smýšeným terénem je dobré vzít botičky do batůžku i jen tak kdyby náhodou - nikdy nevíte, na co může váš pes cestou stoupnout. Horský kamenitý terén ve spojení se psem, který není na celodenní ťapání po horách zvyklý může být zrádný a vyplatí se packy pravidelně kontrolovat a případně botičky včas nasadit. Zvýšenou pozornost věnujte kamenitému terénu a na rozpálených asfaltkách,kterých je v horách spoustu a které jsou rizikové i když běhá pes na volno.

KDY PREVENCI NE

Při každodenních trénincích. Primární prevencí by měl být výběr vhodného povrchu a měkkých cest a správně nastavená zátěž. Prevence pomocí botiček by měla být pro nás výjmečným pomocníkem. Samozřejmně samostatnou kapitolou je využití botiček zkušenými mushery na superdlouhých tratích nebo případy pejsků se výrazně citlivými tlapkami :-)

BOTIČKY PŘI LÉČBĚ ZRANĚNÍ

Stejně významným pomocníkem jsou botičky i při řešení zranění. Budou se hodit jak při akutním řešení, kdy pes dojde výlet, nebo domů z tréninku, s botičkou na zraněné noze, tak při následné rekonvalescenci.

Podle potřeby a závažnosti zranění používáme od látkové až po odolnou botičku.

Používáme jak v domácím prostředí pro zamezení olizování, stržení obvazu, či mechanického namáhání zraněného místa, tak venku na procházkách pro mechanické chránění a chránění před nečistotami ( zde doporučujeme odolnou botičku)

DŮLEŽITÉ - vždy dávejte obě přední/obě zadní/ všechny 4! Neměla by vzniknou disbalance. Pes bude nohu s botičkou vždy mírně odlehčovat pokud bude mít botku jen na 1 noze.

TYPY BOTIČEK A JEJICH VYUŽITÍ

ZIMNÍ BOTIČKY

Jak již název napovídá, jedná se o botičky s využitím váhradně na sníh. Tenké, látkové botičky se zpravidla pružným suchým zipem pro uchycení. Při použití "na sucho" - tedy mimo sníh dojde k rychlému opotřebení botičky.

 BOTIČKY NA SUCHO ("off snow")

Jedná se o botičky specielně vyvynuté na sucho. V tomto případě však nemyslíme suchý terén tak, že by by nesměl být mokrý či bátivý, ale jde o nedokonalý překlad termínu "off snow" - tedy terén bez sněhové pokrývky. Na terénu, kde by se v zimních botičkách po pár kilometrech již objevovali díry, vydrží tyto botky mnohonásobně déle a pes bude mít oproti odolným botičkám lepší kontakt s povrchem a větší svobodu pohybu prstů. Všechny botičky na sucho lze použít i na sníh, naopak to ale nelze.

Vyráběny jsou převážně ze 2 materiálů:

 • ÚPLETOVINAbotičky V.I.P. dogwear univezrální, díky které jsou botky dokonale přizpůsobivé pacce a bezešvé, a je nejlépe přizpůsobená opravdu drsnému terénu, avšak materiál je více nasákavý nežli kordura a tak mírně zaostává na sněhu a mokrém blátě za druhým typem materiálu.
 • KORDURA - botičky V.I.P. dogwear kordurové - velmi odolný nenasákavý materiál, ze kterého uvidíte jednoduše šité obdelníkové botičky využitelné na sucho i na sníh

ODOLNÉ BOTIČKY

Odolné botičky využíváme v opravdu náročných podmínkách, ideální využití najdou na dlouhých horských výletech - opravdu kamenitý terén, kdy zamezí zranění pacek o ostré kameny nebo únavou po celodenním chození.

Používáme  také během rekonvalescence, kdy chcete packu co nejvíce mechanicky chránit a chůze je díky nim pro psa bezbolestná i dokud je zranění ještě citlivé.

Odolné botičky se používají pouze na suchu, na sněhu pouze ve výjimečných případech -  například při zranění.

MATERIÁL:

 • ÚPLETOVINA + SILIKON - typické pro botičky V.I.P. dogwear odolné, botička si zachová svou pružnost je bezešvá a tak psa nic netlačí, padne na tvar packy. Nevýhodou je nižší, avšak stále obstojná, životnost nežli u botiček z dvojité kordury nebo kůže.
 • DVOJTÁ KORDURA - typická pro botičky Nonstop Dogwear, velmi odolné botičky, které se dají využít i na sníh - nekloužou. Nevýhodou jsou švy, nepadnoucí střih botičky, přebýbající látka a hlučnost.
 • KŮŽE  - jednoznačně nejodolnější materiál, avšak nevýhodou je často nedostatečná pohyblivost prstů v botičce a problematické zapínání.
 

Markéta Myslivcová

 • e-mail: zc.oksecemahebzor@atekram  , tel.: 608 583 445
 • Expertka přes náš sortiment od výběru po testování.
 • Specialistka na canicrossové vybavení.
 • Organizátorka veřejných tréninků, kurzů a eventů Rozběháme Česko.