Canicrossový sedák Nonstop a Canix belt - fešáci ze severu

Canicrossový sedák Nonstop - Osvědčená kvalita z Norska

Tato norská klasika dominuje na českém trhu a velmi dlouho zde neměla konkurenci. Sedák Nonstop je nejpoužívanějším sedákem na canicross.

Lehký a minimalistický sedák, který vyniká hlavně pohodlím, které běžci dopřeje, a svou univerzálností. Sestaven je skutečně jen z několika kvalitních popruhů, dobře umístěných přezek a zadní praktické kapsičky na zip, kam se hravě vlezou klíče od domu. Kapsička zároveň zastává funkci polstrování pro rozložení tahu vašeho psa. Opasek neváží skoro nic, rychle schne a dobře větrá. Výhodou je pohyblivé spojení vodítka se sedákem, které zamezí přetáčení v zatáčkách. Jemná popruhovina neodírá oblečení a vydrží. Na reklamaci tohoto sedáku zkrátka nenarazíte a bude vám sloužit roky. Díky nastavitelnosti na 8 místech a univerzální velikosti, je možné ho napasovat na obrovskou škálu tvarů a velikostí postavy. 

Někdy kvůli špatnému nastavení, někdy zkrátka vlivem tvaru postavy, umí tento sedák zalézt i tam, kam nemá. Nastavit ho může být oříšek a napoprvé budete možná popotahovat popruhy i po celý první trénink. Když ho ale nastavíte správně a sedne vám, nedáte na něj dopustit a už ho za nic na světě nevyměníte. Při běhu jej ani neucítíte. Když ho ale někomu půjčíte, budete následující trénink možná pořádně prskat a nadávat, nežli se vám podaří ho dostat zpět ke tvaru, na který jste byli zvyklí. Velkou výhodou je i pohodlnost sedáku ve chvíli, kdy pustíte psa, nebo vám pes přestane táhnout. Sedák je totiž lehoučký a nikde necinká. Nehledejte na něm ale žádné polstrování, které můžete postrádat při canicrossu se silným psem. Když se do toho takový pes opře, tak to není úplně příjemné - sedák totiž na bocích prochází přesně přes kyčel.

Osobní zkušenost a doporučení

Nonstop je klasika na vše. Ať máte malého psíka, nebo mohutného tahouna, tento sedák je pro každého. Musí ale padnout na vaši postavu a je nutné ho správně nastavit. U každého bude toto nastavení trochu jiné, cílem ale je, aby sedák skutečně nikam necestoval - neměl by vyjíždět nahoru, ani by vám kapsička neměla končit někde pod zadkem. O sedáku byste zkrátka neměli vědět. Díky své lehkosti je to ideální parťák na kombinované výlety, kdy běžíte chvíli se psem a místy pouštíte na volno - tento sedák vám nebude překážet. I po letech používání je plně funkční, materiály drží a ještě dlouho držet budou. S velkým tahounem bych ale již vyhlížela polstrovanější sedák. 

 

 • lehký a vzdušný
 • kapsička na klíče / kapesník
 • nenápadný design, který se hodí ke všemu
 • univerzální velikost
 • dobré rozložené tahu

 

 • nekompaktní konstrukce se může zařezávat
 • složité nastavení, kvůli kterému není vhodné se o něj dělit v rodině
 • není polstrovaný - s těžkým silným tahounem může tlačit na kyčlích
 

Vytuněný bratříček pro náročné - Canix belt

Canix belt je vylepšenou verzí klasického canicrossového sedáku od Nonstopu. Vyniká především svým luxusním vzhledem a kvalitními lehoučkými materiály.

Konstrukce zůstala prakticky stejná, systém nastavení také. Nastavení nohaviček se přesunulo zezadu dopředu, kde je více po ruce. Nově se dá snadno odepnout popruh, na kterém je přidělané vodítko. V tom ale osobně nevidím žádnou přidanou hodnotu, jen přibylo celkem nepříjemné cinkání sedáku pokud vám pes zrovna netáhne. Novinkou je lehká pevná karabina s pojistkou namísto kolečka pro uchycení vodítka. 

Sedák je celkově více polstrovaný a lépe rozkládá tah. Popruh okolo pasu, který fixuje sedák na místě, je vyroben z perforované syntetiky. Je navíc širší a tím poskytuje běžci více pohodlí. Stejně jako u klasického nonstopu, bude potřeba si s nastavením skutečně pohrát, aby seděl jak má. Nevytrhne však trn z paty úplně všem, některým prostě nesedí.

Osobní zkušenost a doporučení

Canix belt je sedák skutečně pro náročné a své využití najde především v profesionální sféře, u milovníků hezkého designu a fajnšmekrů. S těžkým silným psem může být starší model sedáku nedostatečně polstrovaný a nepohodlný a zde právě nastupuje Canix belt. Osobním postřehem pak je, že je dobré sedák zapnout výše v pase než předchozí model. A kapsičku, která zajišťuje tah, naopak nastavit o něco níže, aby nevyjížděla nahoru. V tu chvíli je sedák dobře zafixovaný na místě. To má za důsledek i lehce nižší umístění tahu, než u jeho předchůdce. Nastavení je ale zcela individuální dle typu postavy.

 

 • rozložení váhy díky silnějším popruhům
 • nenasákavost, vzdušnost, nízká váha
 • moderní design, parádní detaily
 • kvalitní materiály

 

 • složité nastavení, kvůli kterému není vhodné se o něj dělit v rodině
 • sedák při odpřažení psa cinká
 • chybí zip na kapsičce, která by jinak mohla sloužit na klíče
 

Markéta Myslivcová

 • e-mail: zc.oksecemahebzor@atekram , tel.: 608 583 445
 • Expertka přes náš sortiment od výběru po testování.
 • Specialistka na canicrossové vybavení.
 • Organizátorka veřejných tréninků, kurzů a eventů Rozběháme Česko.