Hájenka run jsme zvládli na první dobrou

..aneb chceš pořádat závod? Tu máš návod...

Po loňském štafetovém maratonu s charitativní sbírkou, kdy jsme do Břeclavi přesunuli oficiální český rekord v této disciplíně, jsme si řekl, že už něco tak velkého nebudu organizovat. Sehnat několik tisíc od sponzorů, dost lidí a nakonec nezklamat. Vyšlo to, ale byla to prostě fuška a trochu nervy. Pár měsíců poté mi ale jaksi otrnulo a opět se mi vkrádala myšlenka nějak naši skupinu Rozběháme Břeclav zviditelnit. Tak jsme se vrátili s kamarády k dřívější myšlence uspořádat běžecký závod přímo v naší režii, ideálně opět s charitou. Ročně jich absolvuju kolem dvacítky, něco už jsem viděl, spolehlivé lidi na to kolem sebe mám, tak proč to nezkusit? Co kdybychom běžcům z okolí také jednou do roka něco vrátili a udělali pro ně akci, na kterou budou rádi vzpomínat?

A tak jsem v březnu 2019 začal uvažovat, který termín by byl vhodný. Se začínající běžeckou sezonou už ale příliš volných víkendů nebylo. V Břeclavi jsou běžecké závody v dubnu, červenci, srpnu i v září. Květen a červen jsou beznadějně plné. Zbýval nevyzpytatelný říjen. I štafetový maraton byl v říjnu a počasí vyšlo. A tak zbyly dva víkendy. Zvolili jsme po dohodě s naším hlavním partnerem lanovým centrem správně. Víkend na začátku října bylo 5°C a pršelo. Na naše datum 19.10. bylo objednáno ideální běžecké počasí, včetně slunce. A lanovému centru jsme tak zajistili i na konec sezony slušnou návštěvnost.

Dohoda s majitelkou lanového centra se ukázala jako stěžejní. S pořádáním akcí tam mají velké zkušenosti, mají zázemí, kryté sezení, elektřinu, spoustu vybavení a taky kuchyň. A hlavně sídlí prakticky v lese, kudy jsme chtěli náš běh od počátku vést. To abychom nemuseli nikde zastavovat silniční nebo železniční dopravu. Také nás nakontaktovala na polesí a paní, která má oficiální nadaci a díky které bude charitativní sbírka opravdu oficiální, včetně darovací smlouvy. Následuje schůzka s kamarádkou, která pořádá běh na Novém Dvoře a také s trenérem atletiky panem Chlumeckým, který má pod palcem Racio běh. Vysvětluje, jaká budou potřebná povolení a také nám dovolí se přidružit s online registrací na web břeclavské atletiky.

IMG_7958

Ještě v březnu se skupinou pořádáme neoficiální neveřejný cvičný běh a zveme na něj jen pravidelné běžce z naší skupiny a přidružené party STG Břeclav. Tehdy si na vzorku asi 30 lidí ověřujeme, kolik lidí bude potřeba - na trase, občerstvovačce a v cíli, aby stíhali měřit čas. A jo, půjde to! Pětikilometrový okruh nakonec zůstal, ale dvojnásobná vzdálenost už byla vedena jinudy, aby nebyla trať tolik jednotvárná. K tratím se ale ještě dostanu.

Začínám kontaktovat Lesy ČR, jejichž povolení bylo zásadní. Žádost napsána, poslána a do měsíce mám kladné stanovisko s několika podmínkami, které snadno splníme. S kladným vyjádřením je potřeba zajít ještě na radnici v Břeclavi. I tam už je to formalita, ale musím opět napsat žádost a musím tam osobně zajít ji podat.

Někdy na přelomu dubna a května vypisujeme facebookovou událost, tvořím k ní grafiku a plakát, zatím jen s obecným popisem a možností online registrace. Až do poslední chvíle hledáme s majitelkou nadace Zdeňkou Frýbertovou ideálního kandidáta, který je místní a přišel by se na nás podívat osobně. Původně chceme dítě po úraze, které nemůže běhat. Ale v síti nám nakonec uvázne někdo úplně jiný. A úplnou náhodou. Bylo několik variant, ale nakonec jsem si jistý, že jsem zvolil tu nejlepší možnou. Ivetčin a Stančin příběh už znáte.

Kromě H-Parku nemáme na začátku žádného sponzora, dotace na propagaci na radnici neuspěla, ale napoprvé jsem to ani moc nečekal. Opět chceme udělat akci za minimální peníz. Každý někde pracuje, něco umí, něco přinese nebo někoho zná. V tomto máme velké štěstí, že se jako skupiny sportovců známe a můžeme se na sebe spolehnout. H-Park se nakonec díky zázemí, lavičkám, dárkovým poukazům, jídlu a pití pro všechny běžce, doprovodnému programu pro děti nebo ozvučení stává opravdu tím nejdůležitějším partnerem, ve všem vychází vstříc. Majitelce paní Opavské opravdu DÍKY, bez vás by to nemělo cenu. Také naše centrála Rozběháme Česko daruje sušené ovoce a hlavně poukazy do běžeckého e-shopu, Zdravé město Břeclav zajistilo tisk a výlep plakátů a platí i tisk startovních čísel. Všechno jsou to tisícové položky. Vinařství u Kapličky zase věnovalo vína, Ytong a Gumotex různé propagační předměty.

Do začátku akce si hlavně novou delší trať několikrát probíháme a projíždíme na kole. Ve všech ročních obdobích. Zjišťujeme, že lesní cesty na internetových mapách ve skutečnosti cestami mnohdy ani nejsou, takže se trať vyvíjí. K ideálu chybělo asi 800m trasy, která byla stěží schůdná, natož běhatelná. A tak se běžci nakonec museli i otáčet do protisměru a běžet i trošku blátem a trávou.

IMG_7415Měsíc před akcí je přihlášených asi 13 lidí. Nic moc, limit je 200 (dle počtu míst k sezení v zázemí), tak trošku více propagujeme. Ale nepanikaříme, lidi vždy čekají na počasí a registrace na místě je možná. Týden před samotnou akcí už není na co čekat. Počasí bude krásné, dopředu je přihlášeno 60 lidí. Organizační tým se rázem rozrůstá, je potřeba domluvit 20členný tým dobrovolníků – na trať, k registracím, občerstvení, předjezdci na kole, fotograf, zdravotnice, vrchní pekařka medailí, nákupčí. Všechno jde docela snadno, lidi se sami hlásí, včetně náhradníků. Všichni to dělají vlastně jen za čelenku od Rozběháme Česko a pro dobrý pocit.

Největší průšvih nastal pár dní před závodem, kdy jsme s manželkou začali doma skládat balíčky pro vítěze a zjistili jsme, že máme díky dvěma trasám o polovinu všeho méně. Takže proběhlo ještě nějaké to dokupování a přerozdělování cen. Ale nic, co by láhev vína nebo plechovka piva napoprvé nevyřešila :)

Den předem označujeme trať sprejem a fáborky (ty hned poslední běžec uklízí do batohu), nakupujeme desítky tatranek a přes 100 lahví s vodou, abychom za 150 Kč charitativního startovného alespoň něco běžcům nabídli. Všechno už máme den dopředu uloženo na místě, abychom na nic nezapomněli a nestresovali (jen v den závodu se vracím domů pro zapomenutý mobil). A co nakonec nemáme, přivezou z domu dobrovolníci nebo se to zázračně se najde v inventáři lanového centra (třeba taková maličkost jako píšťalka pro předjezdce).

Závod jako takový vyjde na jedničku, 18°C, střídá se slunce a zataženo. Ideální počasí pro běžce. V cíli máme 3 časoměřiče, stopky a tablet na měření časů. Pokud nedobíhá zrovna balík 5-6 běžců, bez problémů to stíháme ručně zapisovat i bez čipů (pro představu, jen jejich zapůjčení na akci stojí 10 000 Kč).

Na to samozřejmě nemáme finance, rozpočet na provozní věci byl jen několik tisíc korun. I tak jsme na Ivetku ze startovného běžců a darů všech návštěvníků lanového centra vybrali krásných 17 000 Kč, které v zapečetěné pokladničce předáváme společně s darovacím šekem dojaté slečně.

Ještě ten večer visí výsledky na webu Behej.com a na Facebooku, stejně jako fotky a video od dobrovolníků z trati. O výsledky závodníci nejvíce stojí, známe to z vlastní zkušenosti, takže Excel zapínáme a přepisujeme hned po návratu domů.

Z pohledu ředitele závodu všechno vyšlo na 99 %, reakce jsou zatím jen pozitivní a přátelská atmosféra to vše korunovala. Rezervy ale vidět do budoucna musím (například úschovna věcí, šatna, lepší ceny pro lidi na bedně i kvalitnější občerstvení). Nicméně laťka je nastavena docela vysoko a uvidíme, co se nám podaří na příští rok sehnat. Popravdě, nemám chuť ani čas obcházet firmy a žadonit o sponzoring. Takže uvidíme.

A poslední věc. Pokud na běžeckém závodě chcete vydělat, ani jej raději nepořádejte. Běžci to poznají. Buď na vyšším startovném (dnes běžně 400 Kč i na 5 km) – to aby se zaplatily všechny nabízené služby a s tím souvisí i dobrovolníci. Běžců přijde méně. A ti, co přijdou, budou očekávat jistou úroveň. Nebo dáte startovné níž a také náklady se budete snažit snížit, aby Vám něco zbylo. I to je špatně. Běžci sice přijdou, ale něco jim bude chybět. Budou zklamaní, oni porovnávají a příště půjdou raději jinam. Konkurence je dnes obrovská. Charita je v tomto případě ideální řešení. Musíte si být jisté, že to takto chcete a bude Vám stačit dobrý pocit.

Autor: Martin Daneš ambasador Rozběháme Břeclav
Foto:  Tomáš Sigmund