Z běhu proti demenci – 4/12 Mladá Boleslav

Mladoboleslavský Den bez paměti a Běh proti demenci se konal ve středu 5. června v odpoledních hodinách. Informační stan organizace Dementia stál u fontány na náměstí Republiky a od dvou hodin se tam zájemci mohli dozvědět něco o demenci a možnostech boje s touto nemocí. Odvážlivcům se dokonce nabízela příležitost vyzkoušet si na vlastní kůži – či spíše mozek – test paměti, jímž se dá zjistit, zda podobné onemocnění člověku hrozí.

Běh proti demenci startoval ve tři čtvrtě na šest v městském parku Štěpánka. Tentokrát byl věnován paní Lidmile, rodačce z Dolního Bousova, a účastníci běhu dopsali na tabuli s věnováním i další jména. Počet běžců se opět utěšeně znásobil a dosáhl pětaosmdesátky – děkujeme, jen tak dál! Překročíme příště stovku?IMG_8939

Náhodného pozorovatele by nejspíš překvapila nálada kolem startovní čáry. Představme si situaci: panuje spalující vedro a vlhké, předbouřkové dusno mění město v gigantický papiňák. Běžný občan sedí u televize, ovívá se TV magazínem, popíjí z orosené sklenice pivo a sleduje film o polárních výpravách. Ne tak běžec. Ten se v hodobóžovém dresu vydá do parku, kde nejenže dobrovolně podstoupí torturu v parní lázni, on za to ještě zaplatí a v houfu podobně zaměřených exotů bude testovat hranice lidské výdrže a odolnosti! A aby to nebylo málo, před startem i po doběhu ještě dokáže s úplně neznámými lidmi vytvořit veselou, bezprostřední atmosféru pohodového přátelského setkání. Věru nevídaný fenomén...

Trasa s mírným převýšením byla tentokrát o něco spletitější, ale horský vůdce Marcel nedovolil, aby kdokoli z účastníků zabloudil a zhynul bídnou smrtí v pustinách. Doběhli všichni, i několik statečných běžkyň s kočárky, jimž patří nejvyšší obdiv. V cíli čekala várnice se studenou vodou a pytel jablek – populární šneci tentokrát kvůli vedru nedorazili, nýbrž zůstali zalezlí kdesi v ulitách a symbolicky je připomínal jen nápis na čelence jedné z účastnic.

IMG_9227Zdravotní sestřička prováděla zájemcům vyšetření cukru, tlaku a saturace, kontrola proběhla před startem i po doběhu, aby si každý dovedl lépe představit, co s ním taková trasa provede.

Všem účastníkům děkujeme za pomoc, za úsilí, vynaložené během naší akce a hlavně za radostnou atmosféru, která dodává takovým událostem smysl. Dále chceme poděkovat i Městskému úřadu Mladá Boleslav za výbornou spolupráci, bez níž bychom běh nemohli uskutečnit, a Komunitnímu centru Klementinka, díky nimž jsme měli k dispozici dostatek osvěžující vody!