Ze dna ke světovému rekordu

V létě roku 2017, mě opustila přítelkyně, s kterou jsem plánoval celoživotní vztah. I když jsem podobných kolapsů a proher zažil v mém životě už mnoho, překvapilo mě, jak intenzivně mě to zasáhlo. Lítost a žal jsem silně zapíjel pivem a krotil krabičkou cigaret denně. Přidám-li k tomu mé přejídání tučným jídlem a absenci pohybu, šel jsem tak přímou cestou do pekla.

Naštěstí jsem v té době potkal nového kamaráda, který mě inspiroval ke společnému běhání. Neuměl jsem si představit, že bych uběhl víc jak 2 kilometry. A Petr, tak se můj kamarád jmenuje, přitom kdysi běhal dokonce půlmaratóny!

24.12.2017 jsem s ním poprvé vyběhl.

Ano, bylo to přesně na štědrý den a později jsem pochopil, že jsem si lepší dárek pod vánoční stromeček, nikdy nemohl víc přát. Uběhl jsem sice jen ty dva kilometry, nemohl popadnout dech a kvůli bolesti vyjít do schodů.. Zjistil jsem ale, že ta námaha a bolest svalů mě natolik zaměstnala, že jsem prostě neměl čas na to, abych se ještě zabýval výčitkami a smutkem z nedávno ukončeného vztahu. To mi dalo impulz běžet další den a pak další a další.

Najednou jsem přestal kouřit, přejídat se a z alkoholového opojení jsem také ubral. Za několik měsíců jsem zahodil boty a začal běhat bos. Bavilo mě sledovat, co se při tom v mém těle děje. Naučil jsem se lépe dýchat, překonávat bolest a při samotném běhu i odpočívat. Začal jsem si to užívat a bosý kontakt se zemí mi dělal velkou radost.

Za 5 měsíců jsem překonal svůj první půlmaratón a vzdálenost stále posouval. Přiblížila se zima a já nevěděl, jak budu bosky běhat po sněhu. 14 dní na to jsem už po něm uběhl 25 km. Naučil jsem se totiž skrze tento aktivní pohyb, daleko lépe poznat sám sebe. Rozváděl jsem si při něm energii a teplo po celém těle, uvolňoval si svaly a pracoval s různými mentálními pomůckami, které mi pomáhali zvládat i extrémní podmínky a zátěž.

K tomu se připojila další událost, která to vše ještě umocnila. V roce 2018 mi lékaři našli v krvi vysokou hodnotu cholesterolu a přítomnost nemoci zvané DNA. To byl pro mě impulz k další změně. Přestal jsem jíst maso, těžce stravitelné potraviny a zcela skončil s alkoholem. Začal jsem jíst dokonce pouze obden. Vyhovovalo mi to tak. Naučil jsem se lépe naslouchat tělu a věnoval mu větší pozornost než hlavě, která mě dříve brzdila svými naučenými dogmaty a obavami.

Po roce jsem v dalších krevních testech měl už všechny hodnoty zcela v pořádku. Zlepšila se mi výrazně kondice, zhubl jsem 15 kg a tělo se mi zpevnilo. V neposlední řadě se mi výrazně navýšila životní energie. Zajímal jsem se o vitamíny a minerální látky a začal je tělu dodávat ve formě přírodních doplňků stravy. Bavilo mě sledovat, jakých výsledků dosahuji, sdílel to s ostatními a inspiroval tak některé k podobným změnám.

Dnes jsem držitelem světového rekordu v půlmaratonu běženém naboso a po souvislém sněhu a ledu. A další výzvy jsou přede mnou. Chci uběhnout plný maratón naboso a pouze na sněhu a ledu a bosky chci zdolat i ultramaratón v dělce 100 km. To vše začalo před 3 lety mým osobním dramatem. A já dnes vděčím právě tomu rozchodu a mé expřítelkyni, za tu obrovskou proměnu, ke které mě dovedly.

Autor : Agentura Dobrý den Pelhřimov
Běžec Josef Šálek