JAK ZAČÍT BĚHAT CANICROSS


Tvůj pes má hromadu energie a ty hledáš společnou aktivitu, která vás bude oba bavit, vyčistíte si hlavu a budete zlepšovat kondičku?  Právě canicross by mohl být tím pravým sportem právě pro vás!

Canicross je moderní psí sport založený na spolupráci se psem. Pes ti svým tahem pomáhá k rychlejšímu tempu. Jediným nutným předpokladem je chuť se hýbat a zdraví. Tvého psa navíc příjemně unaví.

Budeš potřebovat padnoucí postroj pro psa, aby mohl pohodlně táhout, pro sebe takzvaný sedák a spojovat vás bude pružné vodítko, které vás ochrání před cukáním. K tomu bude v začátcích nutné shromáždit kupu informací, abyste vyrazili tou správnou nohou/packou.

Pro začátek je nutná základní kondička

Canicross je fyzicky náročný sport a je pro tělo větší pohybovou zátěží nežli samotný běh. Začít běhat s příliš mladým psem je častou chybou, stejně tak začít ihned z gauče s nulovou fyzičkou. Psa zapřaháme až když je plně fyzicky vyvinutý (kolem jednoho roku věku). Do té doby se věnujte především budování základní kondice, posilujte, a vytvářejte správné pohybové návyky  - Tah je za odměnu!

Kde sehnat padnoucí výbavu?

V běžném zverimexu canicrossovou výbavu neprodávají a u postroje laik velmi těžce pozná, zda správně sedí. Nejjednodušší cesta je tedy návštěva nějaké canicrossové speciálky, kde mají široký sortiment a personálem který se vyzná. Kde takové prodejny najdete?Pokud je do prodejny daleko, je další možností zajet na nějaký canicrossový závod, kde bude stánek. Na našich závodech Leskros vždy stánek najdete, ale také například na CaniKosíři a dalších.

Pokud ani zde nemáš možnost, nabízí se některá z akcí Akademie Rozběháme Česko zaměřená na canicross, kde rádi pomůžeme.

Hledání na internetu bych volila jako poslední možnost, ale pro tyto případy jsme pro tebe sepsali několik šikových článků na toto téma:

Jak začít psa zapřahat?

Zprvu se zaměřujeme na to, aby pes vůbec pochopil, že po něm chceme tah. Jak by to mělo vypadat? Pes táhne, ničeho v okolí si nevšímá, ví kam má běžet a práce ho baví. Snadno se to řekne, ale jak na to? K tahu psa nelze nijak donutit, musí chtít. Posléze je nutné ho správně podpořit a jeho motivaci nezradit. Pro uplné začátky doporučujeme navštívit skupinu vedenou někým zkušeným kdo poradí. Stačí kounout na mapu našich canicrossových skupinek vedených ambasadory, a nebo na akce Akademie Rozběháme Česko. Je určitě z čeho vybírat. 

Máme pro tebe pár základních rad pro úplné začátky:
  • Buduj tah jako návyk, nad kterým pes nebude přemýšet - dlouhý postroj = táhnu vždy a všude
  • Pracuj s odměnou/ trestem - zjisti co je odměnou pro tvého psa
  • Tah má jasný začátek a konec, který určuje páníček povelem (GO! / STŮŮŮJ)
  • Raduj se ze společného pohybu a na psa netlač
  • Vyraž s parťákem nebo ve skupině, ta vám dodá vám a pes spoustu odkouká 
  • V začátcích se neboj využít předběžce a uč svého psa běhat první až postupně a po krůčcích
  • Dělej krátké úseky v tahu, aby pes celou dobu radostně táhl - včas úsek skonči!
  • Zcela se vyhni situacím, kdy by pes běžel na postroji bez tahu.
  • Pokud to hned v začátcích nepůjde, nezoufej!

Chování ve skupině

Do canicrossu nepatří žádný kontakt mezi psy - žádné očichávání, hry, a už vůbec ne agrese. Hrátky mezi psi mohou probíhat v případě zájmu po skončení tréninku. Pes by měl mít jasně nastaveno, že když pracuje, psů si nevšímá. Canicrossová skupina (dobře vedená) tak často pomůže i reaktivcům nebo bázlivým psům - je zde sice hafo psů, ale respektují vzájemně svůj osobní prostor a navíc mají fyzický výdej a "malichernosti" nestíhají řešit :-).

Při předbíhání je třeba vždy VČAS dát vědět předbíhanému že ho budu míjet zakřičením: "ZLEVA" nebo "ZPRAVA", předbíhat obezřetně a pozorovat reakce obou psů. Pokud vidíš náznak zájmu jednoho ze psů o druhého, buď připraven předběhnutí kdykoli přerušit. Pokud není 100% jistota, že předběhnutí proběhne bez kontaktu, zkrať si vodítko a psa měj pod kontrolu. Pokud pes pod kontrolou není, je lepší se předbíhání vyhnout a vyhledat trénink, výběh či kurz pod veděním zkušené osoby, která poradí jak psa vše potřebné naučit. 

Jak v začátcích nastavit zátěž

Práce v tahu je pro psa daleko náročnější, nežli běhat po lese na volno - a to jak psychicky, tak fyzicky. Vzdálenost budujeme postupně. Běžná canicrossová kilometráž se i u natrénovaného psa pohybuje okolo 4 - 6 km (záleží na intenzitě tahu, plemeni, počasí, velikosti psa atd..). První úseky se pohybují ve stovkách metrů (ne v kilometrech).

Základem je, že úsek musí být vždy jen tak krátký, aby pes celou dobu radostně táhl a páníček tah ukončil včas - v nejlepším přestat. Takových úseků může být za jeden trénink více, ale prvotní tréninky se v součtu i tak pohybují maximálně okolo dvou až tří kilometrů. Vzdálenost budujeme postupně a i s pokročilým psem kratší úseky do tréninku zařazujeme pro zpestřední. Nejčastější chybou je, snažit se hned z počátku uběhnout několik kilometrů, dříve nebo později dojde motivace nebo fyzická sílá a pes se začně "flákat" zvykne si běžet na provešeném vodítku a velmi těžko se to posléze odnaučuje.

Alespoň 2x do roka by měl pes mít delší pauzu, po které znovu postupně budujeme vzdálenost, už ale nemusíme postupovat tak pomalu jako s uplným začátečníkem.

Canicross a teplo



Na teploty je potřeba dávat velký pozor. Pes se totiž může při tahu snadno přehřát a to ho může ohrozit i na životě. Canicross proto nejčastěji běháme od podzimu do jara. V létě mívají psi spíše pauzu a věnujeme se jiným psím sportům, budování kondice na výletech nebo plaváním. Pozoruj reakce svého psa na různé teploty a vždy přispůsob svůj trénink jemu. Vysoká vlhkost vzduchu je rovněž riziková a výrazně snižuje toleranci tvého psa k teplu. Můžeš mu pomoci dobrým pitným režimem nebo namočením ve vodě.

Jaké povely můžeš psa v canicrossu naučit?


Ve spolupráci se můžete se svým parťákem posouvat celou dobu vaší canicrossové kariéry, proto je dobré se soustředit na to, jak se psem komunikuješ. Zaměř se na změny tónu hlasu, nastav si jasná kritéria a povely pro různé změny směru i změny tempa. Budou se ti hodit jednoslabičné povely, které snadno řekneš i s jazykem na vestě. Dej pozor, aby byli povely od sebe snadno rozlišitelné. Tvůj pes dokáže přečíst ledasco a naučí se ti postupem času naslouchat. Klasikou je povel VPŘED (go, běž, jdi...) a STŮŮŮJ, dále jsou duležité stranové povely "DŽÍÍÍÍ" (pravá) a HOOO (levá). K těmto můžeš přidat povely pro změnu strany cesty, povel KROK, POMALU, K NOZE a dále dle libosti...

Závěrem


Společně s našimi ambasadory ogranizujeme běžecké a canicrossové výběhy ZDARMA po celé Republice. Stačí se přidat k jedné z našich skupin, kde zjistíš více. Nemusíš se bát, že nebudeš stíhat a nebo že to nezvládneš. Výběhy se přizpůsobují nejpomalejšímu.