JAKÝ TEJP SI VYBRAT, KDYŽ BĚHÁM

Bavlněný nebo rayon tejp? Kinesiology tape nebo cross tape? Správný výběr tejpu, příprava kůže, kdy aplikovat tejp. Kladete si také tyto otázky?

Připravila jsem pro vás článek kde shrnu výše zmíněné otázky. Jsem Míša Votýpková a firmu vyrábějící tejpy vedu již devátým rokem. Sama běhám, jsem často na lyžích a spolu s kolem a plaváním si tejpy naprosto užívám, protože mi vždy pomohly. Řeč v mém podání bude o GemMedical tejpech, jiné nepoužívám �.

Hypoalergenní lepidlo

Výběr tejpů může být výzvou pro běžce s citlivou pokožkou. Kdo má zkušenosti s podrážděním pokožky například od běžných náplastí, je vhodné udělat test snášenlivosti na předloktí. Všechny GEM tejpy jsou vyrobeny s hypoalergenním lepidlem, aby se minimalizovalo riziko podráždění. 

Než se pustíme do výběru tejpů, chci zmínit i osobní zkušenost s odstraňováním tejpů, které je opomíjené.

Z vlastní zkušenosti vím, že tradiční metody odstraňování tejpů, jako je voda nebo olej, nemusí být dostatečné pro ty z nás, kdo máme citlivou kůži. A protože sama mám kůži citlivou, odstraňuji tejpy se speciálním a šetrným odstraňovačem tejpů. Gentle tape odstraňovač obsahuje minimální množství alkoholu, což je zásadní pro lidi s citlivou pokožkou, která může reagovat na vysoký obsah alkoholu podrážděním. 

Jaký tejp si vybrat

Při sportovních aktivitách si vybírám ze třech druhů materiálu v podobě několika produktů. Mezi ně patří: Bavlněný tejp, Hedvábně jemný tejp, Mřížkový (cross) tejp a Comfort tejp.

Bavlněný kinesiology tejp

Je vyrobený ze 100% bavlny, elastického vlákna a lepidla z lékařské pryskyřice. Bavlna je při zpracování vysoce česána a zbavena krátkých vláken, která odstávají z povrchu a odstraní se i poslední nečistoty z vlákna. Výsledkem je pevná, hladká a na dotyk velice jemná bavlna. Perfektní volba pro každodenní úlevu od bolesti.

VÝHODY: Jde o přírodní materiál, je jemný a pro běžné použití perfektní volba. Standardně nechávám tento tejp nalepený 2 - 3 dny, víc nepotřebuji, protože přijde úleva. Působí v celém svém rozsahu.

NEVÝHODY: Oproti hedvábně jemnému tejpu má nižší pevnost v tahu, a proto bavlněný tejp používám na každodenní činnosti. Při sportu nebo podpoře a zpevnění kloubu bavlnu volím např. u bolesti achilovky.. Bavlna je velmi savá a i déle schne. V zimě při velmi chladném počasí je právě dlouhá vlhkost celkem nepříjemná, ovšem v teplejších měsících tejp ani nevnímám.

Kdy používám bavlněný tejp?

Nejčastěji při bolesti z přetížení. Přiblížím konkrétní bolesti: 

• PŘI BOLESTI po práci na zahrádce, vyspání se na špatné matraci např. na dovolené, po dlouhém ležení (po nemoci) nebo krásném nic nedělání na sluníčku.

• PŘI BOLESTI TRAPÉZŮ A KRČNÍ PÁTEŘE např. když během noci obě mé děti přicestují a obsadí prostor k ležení a já spím v jakési zvláštní poloze. Nebo po dlouhém sezení u počítače (ano vím, že na to mám myslet a nemuselo by se mi to stávat), kdy máte předsazenou hlavu a v zápalu plnění úkolů si to ani neuvědomíte, a pak už jen cítíte bolest. 

• PŘI BOLESTI achilovky v teplejším období. V zimě ale volím rayon tejp.

Hedvábně jemný tejp: čili rayonGEM kinesiology tape

Je vyrobený z viskózy, elastického vlákna a lepidla z lékařské pryskyřice. Jde o syntetické vlákno, velmi příjemné na kůži a na omak je velmi jemné. Materiál je oproti bavlně lesklejší a rychleji po namočení schne. 

VÝHODY: Jde o syntetický, rychleschnoucí materiál, je jemný a pro náročné podmínky je jeho použití perfektní volba. Oproti bavlně je rayon tejp pevnější v tahu. Je vhodný zejména na zpevnění, podporu kloubů nebo při vysoké zátěži (závody, wellness, triatlon…) 

NEVÝHODY: Oproti bavlněnému tejpu nejde o přírodní materiály, přilnavost a je extrémní, a proto sundání tejpu bez odstraňovače je vskutku zážitek.

Kdy používám hedvábně jemný tejp?

Nejčastěji na koleno a kotník a také jej volím u mužů s váhou 90 kg a více, a to vždy právě díky jeho pevnosti v tahu a výborné výdrži i v extrémních podmínkách. Používám na závody nebo delší trať.

• ZPEVNĚNÍ KOTNÍKU I KOLENE – kdysi jsem si podvrtla kotník a při větší námaze se ozývá bolest, proto dnes už preventivně při prvních známkách únavy kotníku tejpuji rayon tejpem. V botě je tejp velmi namáhaný, proto tato volba. U běžců, či lyžařů volím i pro zpevnění kolene.

ACHILLOVA ŠLACHA – občas mě začne nepříjemně tahat při běhu a i když si co nejvíce dopřeji odpočinek, tak na běhání preventivně tejpuji až do vymizení bolesti. Hedvábně jemný tejp na achilovku volím v zimních období.

• PRO SPORTOVCE I CHLAPY na jakoukoliv část těla použiji vždy rayon tejp, prostě proto, že drží jako přibitý :)

CROSS TEJP: čili GEM GRID tape

Je vyrobený z viskózy a lepidla z lékařské pryskyřice. Jde o syntetické vlákno, je velmi příjemné na kůži a na omak je velmi jemné. Nejde o elastický (kinesiology) tejp, nemá žádné elastické vlákno. Působí právě díky tvaru mřížky. 

VÝHODY: Rychleschnoucí materiál, je jemný a pro rychlé samoošetření je dokonalým pomocníkem.

NEVÝHODY: žádné nevidím :)

Kdy používám cross tejpy?

Nejčastěji na bolest hlavy, štípance od hmyzu a bolestivé body v oblasti šíje.

• BOLEST HLAVY: Na bolesti hlavy netrpím nijak často, ale jakmile málo piju, více se stresuju nebo koukám dlouho do počítače, hlavička se ozve. Lepím malé cross tejpy na oba spánky. Je to opravdu rychlá úleva. Kolegyně používá při migrénách a chválí si.

• ŠTÍPANCE OD KOMÁRA je nejčastější aplikace. V létě když jsem hezky spocená, běžím kolem řeky, tak jsem velkým lákadlem pro komáry. Podle velikosti pupenu volíme velikost tejpu a svědění ustupuje během chvíle. Rozškrábané, krvácející pupeny už neznám a děti si mřížkové tejpy tak oblíbily, že už si je lepí samy.

• TRVDÉ, BOLESTIVÉ BODY V OBLASTI ŠÍJE – Jakmile cítím bolest a nahmatám si tvrdý a bolestivý bod, tak lepím cross tejp. Třeba i několik za sebou a na obě strany a jakmile mě má kdo zatejpovat, lepíme bavlněný tejp i přes cross tejpy. Skvělá úleva. Pro běžce jsou vhodné pro samoošetření bolestivých bodů ve svalech.

OCHRANA NA PATY: čili COMFORT tape

Je vyrobený z nylonu, elastického vlákna a lepidla z lékařské pryskyřice. Materiál, je velmi příjemný na kůži, na omak je jemný. Říkám mu sameťáček. Dokonale se přizpůsobí po nalepení.

VÝHODY: Velmi tenká vrstva tejpu je dokonalým pomocníkem a ochrání v botě, nemá žádné další gelové vrstvy, které po nalepení ještě více v botě tlačí.

NEVÝHODY: žádné nevidím :)

 Kdy používám ochranu pat?

• JAKÉKOLIV NOVÉ BOTY a první známky tlaku boty ať už na patě, kotníku nebo kolem prstů.

• TÚRA i BĚH do hor, po lese anebo když běžíte delší závod, perfektně vás ochrání před otlaky a odřením z bot.

Shrnutí 

Bavlnu používám při jakékoliv bolesti, která přijde po běžné činnosti nebo u svých dětí.

Hedvábně jemný tejp – rayonGem tejp používám, když potřebuji zpevnit kloub, u mě často kotník a u manžela rameno, ale také při zvýšené aktivitě - když se často koupu (léto - rybník, bazén), když jedu na týden pryč a chci, aby aplikace vydržela celou dobu (hory, aktivní dovolená), při závodech v terénu, v zimě. 

Mřížkové tejpy mám pořád u sebe a nejčastěji využívám na bolesti hlavy a v létě na štípance od komárů. 

Ochranu na paty Comfort tape mám v kabelce pořád a jakmile bota tlačí, dře – lepím. :) A to nejen na patě, ale zachránila mě třeba i na holeni, když jsem měla půjčené lyžáky.

Jakmile vyberete vhodný tejp, je v dalším kroku důležité myslet na správnou aplikaci. Dodržením 5 zásad před aplikací tejpu dosáhnete těch nejlepších výsledků a tejpy s přehledem vydrží i přes týden.

Na závěr pro vás mám slevový kód 20% na tejpy gemmedical.cz. Stačí zadat: RUN

Za GemMedical a drceřiné společnosti JakTejpovat.cz přeji mnoho uběhnutých kilometrů!

Autorka: Michaela Votýpková