PŘIPRAVME SE NA 1. CANICROSSOVÝ ZÁVOD

Chystáš se na svůj 1. canicrossový závod a nevíš co tě čeká? Co si vzít s sebou? Co nacvičit? Jak trénovat? Pojď se s námi podívat na pár tipů a už se nemusíš ničeho bát.

CO BUDEŠ POTŘEBOVAT ZA VÝBAVU?

Společné běhání si užijete naplno teprve tehdy, kdy ani jednoho z vás nebude nic tlačit, škrtit ani dřít. BUDEŠ POTŘEBOVAT: padnoucí postroj, sedák, odpružené vodítko, kvalitní trailovu obuv (bez hřebů)


Správně padnoucí postroj:

Pro tah používáme pokud možno dlouhý postroj, který nejlépe rozloží tah. Výběr správného postroje je tak trochu alchymie. Každý pes je jiný a vždy je nejlepší nechat si poradit od někoho, kdo má s výběrem zkušenosti a zabývá se více než 1 značkou postrojů. Na trhu je hned několik značek a typů kvalitních postrojů, určených pro tah a tak je skutečně z čeho vybírat.

Doporučit můžeme značky Dragrattan, ManMat, Non-stop dogwear i Zero DC.

Na obrázku můžete vidět příklad, jak by měl postroj správně sedět, na jednom z mnoha dostupných postrojů - Dragrattan postroj R

Sedák

Pro běžce je nutnou součástí výbavy canicrossový sedák. Těch opravdu pohodlných na trhu není tolik a tak výběr nebývá až tak náročný. Sedák by měl vždy soustředit tah na pánevní oblast, nikdy ne za bedra, proto doporučujeme sedák s “nohavičkami”, která zabraňují jeho vysunutí a drží ho na správném místě. Sedák by měl být vzdušný a lehký. Na Dogtrekking/výlety se psem se často používají trochu jiné sedáky než na canicross, které mívají i kapšičky. 

Naše tipy pro canicross: sedák Non- Stop dogwear, Sedák ManMat

Vodítko

Pro canicross hledejte pružné vodítko s délkou 2 metry v nataženém stavu. Karabina by měla být lehká, z kvalitního materiálu a měla by být pouze na 1 straně - na straně u psa. U běžce se vodítko k sedáku uchycuje nejlépe na smyčku a nebo pomocí speciální vypouštěcí karabiny. 

Náš tip: vodítko Nonstop dogwear, vodítko ManMat, vypouštěcí karabina Nonstop dogwear

NA TRÉNINKY, SOUSTŘEDĚNÍ A ZÁVODY JE DOBRÉ VŽDY PŘIBALIT:

Pro pejska: misku s vodou, kanystr s čistou vodou, houbu nebo hadr (v případě teplého počasí), očkovací průkaz, obyčejné vodítko, desinfekci/základní lékárničku (kdyby náhodou), něco k ochucení vody - například malou konzervu, nebo některý ze speciálních drinků (Mamut pre run), dle počasí i bundičku pro udržení tepla po doběhu.

Pro sebe: vodu, svačinu, boty na přezutí, čisté oblečení na převlečení

CO BYSTE MĚLI MÍT NACVIČENÉ NEŽ-LI POPRVÉ VYRAZÍTE NA ZÁVOD?

Před prvním startem na závodech je dobré vyrazit na canicrossový trénink nebo výběh se zkušenejší dvojicí. Trénink slouží k nácviku různých situací, se kterými se setkáš na závodě. Naučíš se, jak tvůj pes reaguje v novém prostředí, kolem cizích psů a budeš lépe předvídat jeho chování. Dostaneš prostor ke zdokonalování.

  • Trénujte bezpečné a bezkontaktní míjení s ostatními - Psi by na sebe neměli při míjení reagovat. Než tuto dovednost přivedete k dokonalosti, je lepší pohlídat si zkrácením vodítka.
  • Nauč se následovat stopu psa - vždy běž ty i pes na stejné straně cesty. Nikdy se nesmí stát, že pes běží na jedné straně, přes cestu je vodítko a ty běžíš na straně druhé. 

  • Nauč psa rozlišovat, kdy se pracuje a kdy je volná zábava - Postroj/připnutí vodítka znamená práci, ne venčení, kamarádění, čichání. Puštění na volno/sundání postroje znamená volnou zábavu, hru, socializaci, venčení...

  • Buď důsledný

  • Nezapomeň chválit a odměň svého psa radostí z běhu.

Vaše společné běhání by nemělo být o přetahování a rozepřích, ale naopak o souhře s parťákem.

Časem se propracuješ k takové souhře, že ti bude pes vybírat nejlepší stopu, nebude zastavovat u kaluží, mine druhého psa a nechá předběhnout absolutně bez povšimnutí. Z prudkého kopce ti půjde na povel za paty, na povel zrychlí, zpomalí, přeskočí na druhou stranu cesty, chce to ale čas a spoustu hodin tréninku.

JAKÉ POVELY MŮŽEŠ SVÉHO PSA NAUČIT?

V canicrossu používáme povel VPŘED, BĚŽ nebo GO, kterými začínáme práci v tahu, nebo určujeme rovný směr běhu.  STUUJ těsně před zastavením a stranové povely - musheři použivaní GII (doprava) a HOOO (doleva). Ty můžeš ale vybrat co ti je blízké.

Při výběru povelů vždy pamatuj na to, aby slova byla od sebe intonačně snadno rozeznatelná a nejlépe jednoslabičká, aby se ti snadno říkala i při náročném běhu. Pamatuj na důslednost a vždy používej stejné povely ve stejné intonaci. Vybrat si můžeš i 1 - 2 slůvka pro označení, že pes provádí povel správně (například ANO, DOBŘE, ŠIKOVNÝ) i to pomůže k rychlejšímu sladění a snazší komunikaci. Nezapomeň psa v počátcích radostně chválit, když vše plní tak jak má.

JAK POSTUPOVAT PŘI PRVNÍCH KRŮČCÍCH?

V první řadě je nutné podotknout, že jakékoli canicrossové krůčky patří do lesa nebo na louku na měkkou cestu.

Někteří psi mají drive do běhu a tahání už tak nějak v sobě a ve chvíli kdy nasadíte postroj a připnete vodítko, táhnou jak zběsilí. U takových je nutné se soustředit především na udržení jejich vrozené motivace a takzvaně "nepřetrénovat". Neběhat monotónně, ale měnit a hledat zajímavé a příjemné trasy, zařazovat do tréninku rychlejší úseky i odpočinek a tréninky protahovat velmi postupně. Trénovat Sílu, rychlost a vytrvalost. Nikdy byste neměli končit trénink s unaveným ba dokonce vyčerpaným psem. Trénovat budete také společnou souhru, ovladatelnost, předbíhání a povely.

Druhá skupinka psů musí tahání teprve přijít na chuť. V začátcích je proto lepší mít při ruce zkušenější dvojici, od které budou moci tak trochu "odkoukávat" co a jak a čerpat drive. U takových psů je velmi duležitá mitovace jak z vaší strany, tak od ostatních psů tahounů. Je důležité, jakmile se pes rozeběhne a začne táhnout (ať už je to třeba za druhým psem, nebo za pomocníkem) vždy radostně chválit a spojit tah s povelem vpřed (go nebo běž). Zbytek je již pak stejný jako u psů "vrozených tahačů"

MUSÍTE MÍT “NABĚHÁNO"?

Před samotným závodem je důležité, aby byl pes v dostatečné fyzické kondici. Samotný závod by nikdy neměl být více, než na co je pes zvyklí z vašeho společného běhání. Například. Pokud ses registroval na 3km závod, v tréninku by neměl být problém zvládnout i o fous víc. Pamatuj, že nové vjemy, nové prostředí a cestování přidá závodu na intenzitě. Důležitá je i psychická příprava a socializace - pes by měl být zvyklí na cestování, ostatní psy i dav lidí. 

JAK SI PORADIT S TEPLÝM POČASÍM?

S příchodem teplejšího počasí na jaře pozoruj, jak na něj pes reaguje. Využij každé oteplení k aklimatizaci, vyraz na vycházku, zkrať vzdálenost, na které obvykle trénuješ v tahu a nech psa pomalu si zvyknout, než vzdálenost začneš zase prodlužovat.

Každý pes snáší teploty zcela jinak a jinak je vnímá na jaře i na podzim. Některý se přehřeje v 10 stupních po 1 kilometru, jiný zvládne ve 20 stupních uběhnout i delší trať. Některý pes včas zvolní, jiný bude pracovat dokud nepadne.

V teplém počasí můžeš namočit srst psa pro zvýšení odparu vody z povrchu těla (Pozor, aby bylo namočení účinné, musí se voda dostat až na kůži psa!) Dbej na dostatečnou hydrataci před závodem/tréninkem.  Některým psům je lepší nabízenou vodu trochu ochutit, aby jí vypili. Pes by neměl pít poslední 1- 2 hodiny před startem a neměl by pít více, nežli 15 ml/ 1 kg váhy.

ZÁVĚREM

Těch pár tipů v tomto článku by vám mělo pomoci zorientovat se v začátcích a vyrazit na váš 1. canicrossvý závod připravení. Můžete se těšit na další články, které se budou konkrétněji věnovat například tomu, co vás čeká v Den D na závodišti.

Letos jsme pro vás připravili v rámci canicrossového seriálu Leskros kategorii SUPER ZOO MŮJ 1. ZÁVOD / SERIÁL, kde vás čeká zkrácená trať a oddělený start od "profíků" tak, abyste si mohli vše v klidu a bez nervů vyzkoušet. Tak se budeme těšit třeba na startu! :-)

Chtěli bychom popřát mnoho zdarů do canicrossových začátků! 


Závody

Články o canicrossu

LESKROS v Dobříší, aneb jak nám málem uplavali závodníci

17.8.2020
Říká se, že zážitek nemusí nutně být pozitivní, hlavně že je silný! No a na nočním závodě v Dobříši se ukázalo, že Leskrosáci rozhodně nejsou žádná cukrátka! Druhý závod přinesl takovou průtrž mračen, na kterou jen tak nezapomeneme a to navíc doslova na minutu přesně k začínajícím intervalovým startům. Letní závod jsme záměrně umístili do večerních hodin, doufajíc, že se tak vyhneme nepříjemně vysokým teplotám. Naše obavy však byly letos zcela zbytečné. Pojďme si společně připomenout, jak jsme plavali v Dobříši. 2. závod seriálu, na jehož start se postavilo 130 statečných canicr...

LESKROS DNEŠICE rozběhl leskrosáckou sezónu

7.7.2020
Leskrosáku, v sobotu 4.7. nám odstartovala leskrosácká sezóna 2020. Díky "Bubískovi" (koronaviru) jsme start museli posunout z března až do začátku léta. To se odrazilo na počasí a vlivu na canicrossové kategorie. Abychom mohli připravit nejlepší podmínky, a za nás jediné možné, stali se Dnešice tak trochu 2 denním závodem, kdy většina canicrossových závodníků a část i běžců přijela do campingové osady už v pátek, aby se odprezentovali, přečetli rychlokurz co jak dělat v příručce Super Zoo můj první závod, nasáli atmosféru a připravili na ranní brzké starty. Počáteční obavy, jak to zá...

VELKÉ TÉMA - BOTIČKY PRO PSY

31.3.2020
Pes manykýna nebo správně vybavený sporťák? Už se vám někdy stalo, že si váš pes sedřel polštářek, zatrhl drápek, stoupl na střep nebo zranil prst a vy jste kvůli tomu museli psa na domácím klidovém režimu? My v takovém případě saháme po oblíbeném pomocníkovi - Psích botičkách, díky kterým se můžeme něco dříve vrátit k tomu, co nás baví nejvíce. Botiček na trhu naleznete opravdu nepřeberné množství, ve sportu se využívají ze dvou hlavních důvodů a není jimi móda! Jako prevence a nebo při léčbě zranění. BOTIČKY JAKO PREVENCE Botičky můžeme použít jako prevenci zranění při...

PŘIPRAVME SE NA 1. CANICROSSOVÝ ZÁVOD

17.2.2020
Chystáš se na svůj 1. canicrossový závod a nevíš co tě čeká? Co si vzít s sebou? Co nacvičit? Jak trénovat? Pojď se s námi podívat na pár tipů a už se nemusíš ničeho bát. CO BUDEŠ POTŘEBOVAT ZA VÝBAVU? Společné běhání si užijete naplno teprve tehdy, kdy ani jednoho z vás nebude nic tlačit, škrtit ani dřít. BUDEŠ POTŘEBOVAT: padnoucí postroj, sedák, odpružené vodítko, kvalitní trailovu obuv (bez hřebů) . Správně padnoucí postroj: Pro tah používáme pokud možno dlouhý postroj, který nejlépe rozloží tah. Výběr správného postroje je tak trochu alchymie. Každý pes j...

Canicrossová výbava