Věříme, že běhání je úžasný, svobodný, přirozený pohyb, který může dělat každý. Bohužel, nikdo nikdy nám nevysvětlil, jak máme správně běhat, k čemu je běžecká abeceda nebo jak si rozvrhnout síly. Vítej ve světě zdravého běhu, kde ti na tyto otázky odpovíme. 

CO JE TO ZDRAVÝ BĚH?

Často se setkáváme s názorem: “Na běhání není nic složitého”, nebo “Já chci přece běhat na pohodu, nepotřebuji vyhrávat závody - proč bych se měl učit běhat?”. Když jej pak vidíme běžet, říkáme si, stačilo by tak málo, přestal by si ubližovat pohybem a ještě by z toho měl větší radost. A o tom celé je, ne?

Zdravý běh není ale jen o technice, skládá se z TROJNOŽKY:

1. Technika běhu a správný pohybjako například udržení osy těla, správná náklonost, zakopávání, vysoká kolena a pravidelný dech, je klíčový pro tvůj zdravý běh. 
2. Motivace, regenerace a  nastavení hlavy je nedílnou součástí zdravého běhu. Odpočinek je důležitý prvek ke zdravému životnímu stylu, který nesmíme podceňovat! Zároveň ne vždy se nám chce, a proto je dobré zůstat konzistentní a stále se motivovat. 

TIP: JESTLI ZTRÁCÍŠ MOTIVACI A NECHCEŠ NA TO BÝT SÁM, NAŠI AMBASADOŘI ROZBĚHÁME ČESKO TI RÁDI POMŮŽOU! NAJDEŠ JE BUĎ NA NAŠICH STRÁNKÁCH NEBO NA FACEBOOKU!

3. Správné nastavení tréninkůDodržování svého jakéhokoli plánu, nás posouvá blíž k cíli, který chceme dosáhnout. Neznamená to, že odteď budeš běhat 5 dní v týdnu a držet dietu. Začni pozvolna, postupně si přidávej tréninky běhu i jiného sportu, zapoj i regeneraci. Výsledky se, co nevidět dostaví!

Skvělé! Trojnožku máme za sebou, co teď?

OD SAMOTNÉ CHŮZE AŽ K BĚHU

Jestli jsi doteď moc nechodil/a na žádné procházky, tak je pravý čas začít! Můžeš například vyjít s kamarády či rodinou anebo si pustit podcast do uší. Jakkoli se rozhodneš, uděláš pro svoje tělo a mysl dobře!

Je vůbec nějaký rozdíl mezi chůzí a během? Ano, spočívá to ve dvou základních bodech, v letové fázi a dopadem pod sebe (těžištěm). Správná technika zahrnuje náklon těla vpřed, správné postavení páteře, hrudníku, lopatek, paží, nohou a hlavy. Je důležité udržovat osu těla a správnou náklonnost. Snažíme se o minimalizování možného rizika zranění. 

Chůzi máme za sebou, jdeme se zaměřit na běžecký krok, který začíná aktivním zakopnutím. Zde se snažíme odrážet se od země, jako bychom byli na koloběžce. Důležité je také zakopávání za sebe, aby nohy efektivně pracovaly. Nezapomeň na hluboký a pravidelný dech!

JOHNYHO FÍGL F
Aby ses naučil správnému náklonu, každý běh odteď začínej OPILÝM ZOMBÍKEM. Pojďme se správně postavit. Pomalu se začni naklánět a buď zpevněný jako prkno. K tomu se pomalu rozejdi a víc a víc se nakláněj, až v jeden moment z chůze přejdeš do běhu. Po pár metrech se vzpřímíš, ale nikdy už se nezakloníš! Důležité je z chůze do běhu udělat první běžecký krok ZAKOPNUTÍM, u kterého NEZVEDEJ KOLENO! Nezapomeň zkrátit krok. 

Představ si, že v noci běžíš parkem a vyběhne za tebou individuum - úchyláček s cílem strčit ti mezi půlky „něco“. Co uděláš? Vylítneš jako střela, pravděpodobně smrskneš zadek a utíkáš, jako když běžíš v poslední vteřině na záchod. Až nebudeš moci, vzpomeň si na našeho úchyláčka. Samozřejmě, zase se nesnaž takhle celou dobu běhat! Úchyláček slouží v tvé největší běžecké krizi k zasmání a uvědomění si toho, o co se tu snažíme :-)


V KOPCÍCH SE NEVYHRÁVÁ!

Vybíháme! Pár minut běhu máš za sebou a za rohem se objeví kopec, co teď? Neboj se, nemusíš ho vyběhnout celý hned na poprvé. Snažíme se udržovat osu těla, zvedáme kolena a používáme aktivní běžecké ruce. Klidně si rozlož síly tak, jak potřebuješ a prokládej běh s rychlejší chůzí. Jedna ze základních chyb, kterou po vyběhnutí kopce děláme je, že máme potřebu se zastavit a vydýchat se. Zkus se nezastavovat a jít stále dopředu krokem či pomalejším během.

JOHNYHO FÍGL F
Pokud se budeš snažit o opak a za každou cenu běhat kopce, i když už nebudeš moci, snadno se ti stane, že si v důsledku přetížení a špatné techniky přivodíš problémy s achilovkami, kotníky a nikam se neposuneš, protože každý kopec bude utrpení a boj s maximálním úsilím! Příště, až poběžíš, snaž se doběhnout o kousek dál a uvidíš, jak s přibývající fyzičkou zvládneš za několik týdnů kopce, o kterých se ti ani nesnilo.

HLAVNÍ JE ZŮSTAT KONZISTENTNÍ

Jak už jsem mluvila na začátku, Je důležité dbát na regeneraci těla a držet se plánu, který si nastavíš. Střídej běh s jinými aktivitami, jako jsou například kruhové tréninky, kolo či pilates. Posiluj střed těla a nezapomínej na protahování a uvolňování svalů, třeba pomocí jógy.

Pozoruj své tělo, dodávej mu správný pitný režim a jez podle své potřeby. Jsou tací, kteří před během nepotřebují nic a druzí, kteří potřebují nakopnout, aby měli na běh energii. Zaměř se i na kvalitní běžecké boty, je to počáteční investice, která se rozhodně vyplatí! Jestli si nevíš rady, určitě se neváhej zeptat našich ambasadorů nebo napiš klidně nám! :-)

JOHNYHO FÍGL F
Kompenzaci zařazuj ideálně po KAŽDÉM běhu (cca 10-15 minut od aktivity, klidně ve sprše). Snaž se celkově o kompenzování 1/4 času, kdy tělo namáháš (například: za týden uběhneš přes 100 minut, tělu dopřej minimálně 25 minut kompenzace jakoukoliv výše zmíněnou formou).

ZÁVĚREM

Běh může být radostným a zdravým způsobem, jak se pohybovat. A POZOR! Budu se opakovat, ale nemusíš na to být sám! Naši AMBASADOŘI ROZBĚHÁME ČESKO jsou po celé republice s partou stejných nadšenců, jako jsi ty a kdykoli s nimi můžeš vyrazit nebo se přidej na naše tréninky od AKADEMIE ROZBĚHÁME ČESKO či JDU BĚHAT.

Nech se motivovat

Každý den na našem facebooku a instagramu přinášíme dávku motivace, která tě zvedne ze židle!