Věděl jsi, že 9 z 10 běžců špatně běhá a tím vytváří pohyb, kterým brzdí a zbytečně si ubližují?
Buď chytrý běžec, #BĚHEJZDRAVĚ

JAK ZAČÍT?

Ať už běháš nějaký ten pátek nebo se teprve chystáš začít, koukni nejprve na 29 PRAVIDEL BĚHU a nauč se základním principům běhání.

MÁM PŘEČTENO, CO DÁL?

Skvělé, teď už víš, že běhání není jenom o pohlcování kilometrů, ale hlavně o přípravě, posilování, protahování a zdravé běžecké technice. Nyní můžeš POKRAČOVAT VE ČTENÍ nebo přejít na EBOOK ZDRAVÉHO BĚHU či se PŘIHLÁSTI NA KURZ ZDRAVÉHO BĚHU X PŘIJÍT NA TRÉNINKY ROZHÝBEJ TO S A3 SPORT

BĚH JE KONTROLOVANÝ PÁD

Při kterém nohy dobíhají tělo. Jakýkoliv pohyb před těžiště = brzdící pohyb kterým si ubližujeme. Pro představu zdravého běhu si vybav jezdce odrážejícího se na koloběžce, nebo koně, který nervózně čeká ve startovním boxu.

OD CHŮZE K BĚHU - JAKÝ JE MEZI TÍM ROZDÍL?

Kromě patrných věcí, které jsou vidět na první pohled se chůze oproti běhu liší ve 2 základních bodech:

1. Letová fáze
2. Došlap PŘED/POD těžiště

Projdi se doma po místnosti. Volně, zcela bez přemýšlení. Kam jsi došlapoval? Ano, na patu a před sebe. Když se rozběhneš a aplikuješ tento naučený pohyb, zjistíš, jak na mikro sekundu se každým krokem zastavuješ, necháváš tělo doběhnout a znova se rozbíháš. Při tomto pohybu "brzda plyn" tě stojí tvůj běh zbytečně mnoho úsilí a zároveň přetěžuješ kolena, achylovky, kotníky, kyčle, šlachy obecně.

OPILÝ ZOMBÍK JE ÚČINNÝ LÉK!

Jednoduchý fígl, který odteď aplikuj vždy, když půjdeš běhat! Postav se tak, abys nohy měl na šíři pánve. Ruce předpaž před sebe (jsou tvým vodítkem). Zkamenni jako pravítko. V hrudní oblasti se začni naklánět celým těžištěm vpřed / pozor, nepředklánět! / a pomalu se k tomu rozejdi. Krok za krokem až v jeden moment se rozběhneš, z chůze do běhu.

Všiml sis, že jsi přestal brzdit, začal došlapovat na střed až bříškovou část chodidla a prakticky jen zakopával (vůbec nezvedal kolena)? Tak přesně to je opilý zombík! Zařažuj každý běh :)

BĚŽECKÁ ABECEDA - co, proč, jak?

  Neodmylslitelným stavebním kamenem zdravého běhu je BĚŽECKÁ ABECEDA. Většina    z nás o ní slyšela. Mnozí jí dělali ve škole. Málo kdo ale ví, K ČEMU JE DOBRÁ? 

  Běžecká abeceda, skládající se z mnoha prvků, slouží hlavně k zahřátí, přípravě na běh a    díky dynamickým pohybům je zároveň skvělá k eliminaci zranění. Zároveň též slouží i ke    zlepšení běžeckého stylu. Pokud začínám, je pro mě nová běžecká svatyně.
  To nejdůležitější z běžecké abecedy je uvědomění si, co to vlastně je? Každý JEDEN prvek
  z celého souboru je vlastně ROZFÁZOVANÁ, PŘEDIMENZOVANÁ ČÁST BĚŽECKÉHO KROKU

           JAK NA NÍ? KLIKNI SEM

ZDRAVÝ BĚH v blogu

ZDRAVÝ BĚH - Běžecký trojúhelník aneb proč je chodidlo pro běžce tak důležité?

22.5.2020
Jestliže jste se již někdy aspoň trošku zajímali o techniku běhu, určitě jste se dostali k informaci, že hlavně nemáte běhat přes patu. Ale proč? Přemýšleli jste nad tím? Jak je důležité si hlídat techniku běhu a za co vše může chodidlo? V úvodu bych ráda uvedla, že není univerzální návod či vizualizace jak by zcela správná technika běhu měla vypadat. Musíme také rozlišovat techniku běhu sportovní a techniku zdravého běhu. Každý z nás je originál, má jiné predispozice, jinak dlouhé kosti, má jinde těžiště. Důležité je mít na paměti, že při běhu nezapojujete jen nohy, ale také ruce ...

Běžecká abeceda. Proč a jak jí dělat?

31.1.2020
LIFTING ZAKOPÁVÁNÍ SKIPPING PŘEDKOPÁVÁNÍ NAUČ SE NA KURZECH ZDRAVÉHO BĚHU Slyšeli jste o ní, dělali jí na škole jako malí či jí viděli dělat u jiných běžců. O čem je řeč? O běžecké abecedě. Běžecká abeceda, skládající se z mnoha prvků, slouží hlavně k zahřátí, přípravě na běh a díky dynamickým pohybům je zároveň skvělá k eliminaci zranění. Zároveň též slouží i ke zlepšení běžeckého stylu. Pokud začínám, je pro mě nová běžecká svatyně. To nejdůležitější z běžecké abecedy je uvědomění si, co to vlastně je? Každý JEDEN prvek z celého souboru je vlastně ROZFÁZOVANÁ,...

Můj první běh - 29 základních pravidel běhu

5.12.2019
Ráno se vzbudíte, nalijete si pořádný šálek kávy, zakousnete se do XXL koblihy když v tom z rádia uslyšíte "Když nemůžeš, tak přidej víc". V ten moment se vám vybaví obrázek šéfové na FB s popiskem "Moje první medaile, jsem šťastná". Hmm, zapomněla jen dopsat, že asi týden nechodila, musela si vzít v práci dovolenou a na pedikůře o ní holky už nic neslyšely! Po cestě do práce zahlédnete v parku běžet skupinku lidí. Každý krok je bolí. Stříká z nich pot. Mají rozmazané oči. Přes to všechno stále běží, usmívají se a kecají, jako by seděli zrovna na kafíčku V práci si konečně uděláte ...


BĚŽEC A POSILOVÁNÍ - domácí PAB trénink

Namastit svaly a jde se na to! Domácí PAB tréninky specializované na posílení svalstva, kompenzaci a neduhy běžce. Videa jsou záznamy živých vysílání na FB Rozběháme Česko

BĚŽECKÉ TRÉNINKY

Pro začátečníky i pokročilé borce. Každý běh začínáme úvodním zahřátím (pomalý běh/chůze). Běžeckou abecedou, hlavní náplní tréninku a záverečným sklidněním (pomalý běh/chůze) včetně doma protažení.