Jak by měl sedět dlouhý postroj?

Náš tým je vždy připravený poradit, zda postroj vašemu psovi sedí či ne. Pojďme se ale i přesto společně podívat, jak poznáme správně padnoucí tažný postroj.

Správně padnoucí postroj je jednou z nejdůležitějších součástí vaší výbavy pro běh se psem i canicross. Je jasným prostředkem v prevenci problémů pohybového aparátu vašeho psa. Padnoucí postroj dovolí vašemu psu pracovat v pohodlí, volně dýchat, umožní mu volný rozsah pohybu a je tak jasnou cestou k plnému rozvoji jeho sportovního potenciálu, eliminuje tvorbu svalových dysbalancí a zamezí odření, otlakům či jakémukoli druhu bolesti z přetížení.

Na tématiku postrojů pro psy jsme napsali i článek VÝBĚR POSTROJE PRO PSA, který se do detailu zaměřuje na problematiku výběru padnoucího postroje a poradí vám, pokud hledáte postroj pro vašeho psa.

V pohybu  bychom měli pozorovat celkové pohodlí psa. pes by neměl při běhu sípat (šustivý zvuk, jako by psu bránilo něco v dýchání). postroj by se neměl přetáčet ani zařezávat. Pes by měl při pohybu přirozeně sklánět hlavu dolů co nejníž a přední končetiny by měli kráčet v co největším rozsahu dopředu. 

Nyní se pojďme podívat v detailu, na jaké partie se zaměříme při posuzování. Vše nejprve nejprve v klidu pohmatem a poté i v pohybu (v kroku, klusu i ve cvalu).

 

Lopatka

Lopatka by měla mít volný rozsah pohybu. Chomout postroje se opírá o lopatku. Tlak tahu působí na lopatku kolmo a rovnoměrně.

Lopatka by v tahu neměla "prolézat před chomout - viz obrázek. To indikuje příliš volný chomout a celkově nepadnoucí postroj. Pokud chomout takovýmto způsobem padá za lopatku, pes je "svázaný" a postroj mu nedovoluje volný pohyb předních končetin. Často je tento jev doprovázen i obtížemi s dýcháním a můžou vznikat otlaky a disbalance, protože se pes bude snažit kompenzovat nepohodlí například křivým během.

Chomout postroje

našim cílem je, aby byl chomout psu co nejtěsnější, ale nezpůsoboval mu nepohodlí. Když postroj lehce uvedete do tahu tak, aby se opíral o lopatku, měly byste pod něj být schopni zasunout prsty, jako kdybyste chtěli psa "pohladit (viz obrázek). Neměli byste cítit nepříjemný tlak. Chomout zároveň nesmí být volný.

Volné dýchání

Pes musí být schopen v postroji volně dýchat. První kontrolou je, že budete schopni bez omezení zasunout zepředu do chomoutu palec když postroj natáhnete. Poté nezbývá nežli vyzkoušet v pohybu přesvědčit se, že pes v tahu nesípe.

Hrudník

Přední část postroje nesjíždí na jednu stranu, ale je hezky vycentrovaná. Pokud nahmatáte zepředu na hrudi svého psa ostrý výběžek -  vystouplou hrudní kost, je třeba dát na toto místo velký pozor. Stejně tak u psů s hlubokým úzkým hrudníkem. Poproste pomocníka, aby se rozeběhl se psem směrem k vám a pozorujte zda postroj zůstane vycentrovaný, nebo zda sjede do strany. Pokud postroj ostré zatáčce sjede kousek do strany, pozorujte, zda se vrátí zpět na správné místo - to se může občas stát.

Podpaží

Mezi loket a popruh postroje (do podpaží) můžete dát 2 - 3 prsty - je důležité, aby byl při hodnocení postroj skutečně v tahu. ve chvíli kdy pes zabere posune se postroj o pořádný kus dozadu.

Žebra

Postranní popruh leží na žebrech - nesklouzává za žebra na břicho. Popruh by měl ležet na kostěné (ne chrupavčité) části žeber - tedy neměl by vést po samotném konci, ale skutečně ležet hezky na ploše žeber. Popruh by neměl žebra mačkat - ideálně vyzkoušejte v chůzi, zda můžete pohodlně mezi žebra a popruh vsunout ruku a necítíte tlak 

Pánev

Nesmí být sevřená -  v kleštích postrojem ze stran - postroj musí procházet nahoru ještě před hrbolem pánevní kosti

Tažný postroj někdy může v klidu vypadat opravu nevšedně

Nezmená to, že nesedí. Tyto postroje jsou navrženy k práci v tahu. Je zde kladen důraz na funkčnost a ne jak vypadají na psovi na volno. Nenechte se tedy zmást, že po nasazení vypadají možná komicky, nebo že jsou psovi malé. Posoudit, zda postroj sedí, lze skutečně jedině v tahu.

Hraje v posouzení roli, jak moc pes táhne?

Nátura, věk, i pracovitost psa hraje roli již ve chvíli, kdy se rozhodujete mezi krátkým či dlouhým postrojem. Touto tématikou se více zabýváme v článku VÝBĚR POSTROJE PRO PSA. Ve chvíli, kdy jste se rozhodli pro dlouhý postroj a hodnotíte zda sedí, je důležitá i chuť psa do práce. Pracantovi, který dává do tahu velikou sílu, budeme vybírat postroj vždy více "na tělo". Protože bude schopen postroj "natáhnout". Pes s vrtkavou motivací k tahu, nebo který táhne úsporněji, by se ale do takového postroje nedokázal tolik opřít a  pravděpodobně by se v něm necítil pohodlně. Vždy je tedy třeba vyzkoušet ho v pohybu a sledovat, jak se pes v postroji cítí a jak v něm pracuje.

Analýza 

na videu jsme porovnaly několik postrojů - jak padnoucích, tak nepadnoucích, abychom vám ukázali v praxi, co při výběru posuzujeme.

Jak tedy postupovat při výběru postroje?

Napsali jsme pro vás článek VÝBĚR POSTROJE PRO PSA, ve kterém najdete podrobné rady a informace. Nejjednodušší cesta ke správně padnoucímu postroji je vždy osobní zkoušení, to je možné jak na naší prodejně v Plzni, tak ve stánku na - viz rubrika AKCE . Rádi pomůžeme s výběrem i online, pro který máme propracovaný systém.

Napasujeme na prodejně

Často strávíme úctyhodnou dávku času a ladíme skutečně detaily, porovnáváme jednotlivé postroje, jak se v nich pes cítí, hýbe a pracuje.

Vybereme postroj na Akcích

Stejný servis jako na prodejně dokážeme obstarat i na AKCÍCH A ROADTOUR

Poradíme online

Pro výběr online a na dálku máme dobře propracovaný systém. Můžeš si nechat zaslat i více postrojů na zkoušení.

S výběrem poradíme online

Jak správně vybrat dlouhý postroj na e-shopu? Nemusíte být odborníci, na to zde máte náš tým :-) Rádi vám totiž s výběrem online pomůžeme, abychom to vše zvládali, vyvinuli jsme pro vás jednoduchý systém. Jediné co od vás budeme potřebovat  jsou informace o vašem pejskovi, na základě kterých vám poradíme konkrétní produkty k vyzkoušení.

Abychom vám ještě více zjednodušili práci, připravili jsme JEDNODUCHÝ FORMULÁŘ, který vás krok po kroku provede změřením vašeho psa, a ve kterém se vás zeptáme na všechno, co potřebujeme vědět.

Na základě vyplnění formuláře se vám vždy ozveme s nabídkou konkrétních postrojů, které bychom zkoušeli a dozvíte se též jak bude zkoušení probíhat. Nabízíme zaslání více postrojů ke zkoušení najednou a vrácení nevyhovujících zdarma. Jedině tak je totiž možné porovnat, který sedí nejlépe a ve kterém se pes cítí dobře a v konečném součtu ušetříte za případné výměny postrojů. Ve chvíli kdy vám postroje dorazí, pomůžeme vám zhodnotit, který nejlépe sedí.
 

Markéta Myslivcová

  • Náš sortiment znám jako své boty a testovala jsem ho na sobě i svém čtyřnožci
  • Canicrossové vybavení je mou zálibou i obživou již nějaký ten pátek
  • Mám bohaté zkušenosti s výběrem vybavení 
  • Organizuji canicrossové tréninky, soustředění a závody všeho druhu
  • Neváhejte mne kontaktovat na zc.oksecemahebzor@atekram nebo tel.: 608 583 445